> Porady > Prawo > Faktury elektroniczne w 2018 roku
Faktury elektroniczne w 2018 roku

Faktury elektroniczne w 2018 roku

Jeszcze niedawno urzędy skarbowe niezbyt chętnie akceptowały faktury elektroniczne wysyłane drogą mailową. Tymczasem obecnie mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją w tym zakresie .....

Jeszcze niedawno urzÄ™dy skarbowe niezbyt chÄ™tnie akceptowaÅ‚y faktury elektroniczne wysyÅ‚ane drogÄ… mailowÄ…. Tymczasem obecnie mamy do czynienia z prawdziwÄ… rewolucjÄ… w tym zakresie – tradycyjne, rÄ™cznie wypisywane dokumenty trafiajÄ… do lamusa, ich miejsce zajmujÄ… zaÅ› faktury sporzÄ…dzane i wysyÅ‚ane elektronicznie.

Faktury takie tworzy się najczęściej w programach finansowo-księgowych umożliwiających także ich przesyłanie i archiwizowanie.

Rewolucja w przepisach odnośnie faktur elektronicznych

PrzeÅ‚omowy pod wzglÄ™dem zmian bÄ™dzie rok 2018. Z dniem 1 stycznia wszystkie firmy bÄ™dÄ…ce pÅ‚atnikami VAT, także te najmniejsze, czyli mikroprzedsiÄ™biorstwa, majÄ… obowiÄ…zek wystawiania faktur elektronicznych tworzonych na bazie komputerowych programów ksiÄ™gowych, gromadzenia danych i przesyÅ‚ania fiskusowi rejestrów transakcji kupna i sprzedaży wykazywanych w ewidencji VAT w formie pliku w formacie XML, wedÅ‚ug Å›ciÅ›le okreÅ›lonego schematu i struktury.

Ten nowy rodzaj dokumentu nosi nazwÄ™ Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) i daje organom podatkowym możliwość bÅ‚yskawicznej kontroli rozliczeÅ„ VAT-u bez koniecznoÅ›ci wzywania przedsiÄ™biorcy do urzÄ™du skarbowego, miÄ™dzy innymi poprzez przeprowadzanie tzw. kontroli krzyżowej. Od roku 2016 tego rodzaju obowiÄ…zki miaÅ‚y wyÅ‚Ä…cznie wiÄ™ksze firmy, obecnie dotyczÄ… one wszystkich bez wyjÄ…tku pÅ‚atników VAT.

Co wiÄ™cej, od 1 lipca 2018 roku także mikroprzedsiÄ™biorstwa nie bÄ™dÄ…ce podatnikami VAT bÄ™dÄ… zobowiÄ…zane do wystawiania faktur wyÅ‚Ä…cznie w formie elektronicznej i generowania JPK_FA z innych rodzajów ewidencji, na przykÅ‚ad Książki Przychodów i Rozchodów i przekazywania go na żądanie administracji skarbowej. Osoby prowadzÄ…ce dziaÅ‚alność gospodarczÄ… poza systemem VAT nie muszÄ… zatem co miesiÄ…c wysyÅ‚ać JPK, natomiast sÄ… zobowiÄ…zane do prowadzenia ewidencji tak, aby na wezwanie móc plik wygenerować.

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to elektroniczne zestawienie transakcji gospodarczych, które firmy muszÄ… co miesiÄ…c przesyÅ‚ać fiskusowi. SkÅ‚ada siÄ™ on z siedmiu struktur obejmujÄ…cych nastÄ™pujÄ…ce dziaÅ‚y:

  1. księgi rachunkowe - JPK_KR
  2. wyciÄ…g bankowy - JPK_WB
  3. magazyn - JPK_MAG
  4. ewidencje zakupu i sprzedaży - JPK_VAT
  5. faktury VAT - JPK_FA
  6. podatkowa ksiÄ™ga przychodów i rozchodów - JPK_PKPPIR
  7. ewidencja przychodów - JPK_EWP

PÅ‚atnicy VAT sÄ… zobowiÄ…zani do wysÅ‚ania  JPK_VAT co miesiÄ…c, w terminie do 25-go dnia nastÄ™pnego miesiÄ…ca i to niezależnie od tego, czy rozliczajÄ… siÄ™ miesiÄ™cznie, czy kwartalnie. PrzesÅ‚anie JPK nie zwalnia bowiem z obowiÄ…zku skÅ‚adania deklaracji VAT. Natomiast pozostaÅ‚e JPK przekazywane sÄ… organom podatkowym i kontroli skarbowej tylko na ich żądanie poczÄ…wszy do dnia 1 lipca 2018 roku.

Oprócz oczywistych korzyÅ›ci dla kontroli skarbowej, wprowadzenie elektronicznych faktur i Jednolitych Plików Kontrolnych, ma mieć też ponoć pozytywne skutki dla przedsiÄ™biorców. Chodzi przede wszystkim o skrócenie czasu kontroli i zmniejszenie pÅ‚ynÄ…cych stÄ…d niedogodnoÅ›ci, a w wielu przypadkach zastÄ…pienie jej czynnoÅ›ciami sprawdzajÄ…cymi. Ponadto automatyczna weryfikacja danych umożliwia wychwycenie nieprawidÅ‚owoÅ›ci już na etapie kontroli wewnÄ™trznej firmy.

Kolejny krok – Centralny Rejestr Faktur elektronicznych

NaÅ‚ożenie na wszystkich przedsiÄ™biorców obowiÄ…zku wystawiania elektronicznych faktur i prowadzenia dokumentacji finansowej w postaci cyfrowej, wiąże siÄ™ z projektem stworzenia Centralnego Rejestru Faktur, który ma sÅ‚użyć wyeliminowaniu szarej strefy i zwiÄ™kszeniu wpÅ‚ywów z podatków. CRF to baza informatyczna zbierajÄ…ca dane z przesyÅ‚anych przez podatników JPK o wszystkich fakturach wystawianych przez wszystkie podmioty obrotu gospodarczego.

Centralny Rejestr Faktur umożliwi sprawne przeprowadzanie czynnoÅ›ci sprawdzajÄ…cych, a wiÄ™c i szybkie wykrywanie przez fiskusa potencjalnych nadużyć i wyÅ‚udzeÅ„ VAT-u. W zwiÄ…zku z tym Ministerstwo Finansów potrzebuje nie tradycyjnych, papierowych faktur, czy plików w formacie PDF zawierajÄ…cych obraz faktury, ale wyÅ‚Ä…cznie elektronicznych dokumentów pozwalajÄ…cych na automatyczny odczyt danych i ich analizÄ™.

Dodaj komentarz do artykułu Faktury elektroniczne w 2018 roku
Skomentuj