Reklamacja - czyli gdy transakcję trzeba anulować

Każda firma bardzo się stara, żeby jej usługi czy towary stały na najwyższym możliwym poziomie - a przynajmniej wszystkim firmom powinno na tym bardzo zależeć. Od tego jakiej jakości będzie dany produkt, czy też jak dokładnie zostanie wykonana dana usługa zależy często później czy dany klient/klientka wróci do firmy, ponownie skorzysta z jej oferty oraz jakie zdanie na jej temat przekaże innym (czy będzie zachwalać, czy może odradzać kontakt). Mimo wszystkich wysiłków zdarzają się jednak klienci niezadowoleni z usług danego przedsiębiorstwa - pomyłki czy błędy mogą się przecież przydarzyć każdemu. W sytuacji, gdy dany towar lub usługa nie spełnia oczekiwań klienta, a została opłacona, ma on prawo do reklamacji - którą również należy w odpowiedni sposób odznaczyć w dokumentach firmy. Co warto wiedzieć o reklamacji, jej właściwym przygotowaniu i o tym, jak strona faktury.pl może pomóc w przygotowaniu pisma? Wyjaśniamy, co można zyskać, korzystając z podstrony https://faktury.pl/wystaw-dokument/ reklamacja!

Czym jest reklamacja?

Reklamacja to żądanie klienta do wymiany, naprawy towaru, poprawienia usługi lub jej ponownego wykonania, bądź też zwrotu poniesionych na dany towar lub usługę kosztów (albo chociaż części tej kwoty). Żądanie takiego zadośćuczynienia związane jest z niedostateczną jakością wykonania jakiejś usługi, albo też z wadliwością zakupionego towaru. Dokładne postępowanie reklamacyjne jest zapisane w prawie i w regulaminach współpracy z daną firmą.

Wiadomo jednak, że zawsze zwrot towaru, czy też reklamację usługi należy w jakiś sposób odnotować w dokumentach danej firmy - inaczej mógłby powstać zamęt co do tego ile rzeczy sprzedano, albo ile pieniędzy zarobiono w danym miesiącu. Dlatego niestety czasem (oby jak najrzadziej) każda firma musi wystawiać dokumenty reklamacyjne. To istotne, gdy w dokumentach firmy widnieją już jakieś umowy kupna-sprzedaży, a jednak dana osoba czy firma pragnie zareklamować właśnie ów towar bądź usługę.

Reklamacja - informacje o dokumencie

Reklamacja stanowi podstawę do wystawienia faktury korygującej - przecież poniesione opłaty, zaksięgowane w firmie, zmieniają się. Żeby jednak wszystko odbyło się zgodnie z prawem, reklamacja musi zawierać odpowiednie informacje. Przede wszystkim musi posiadać swój numer, dane dotyczące miejsca i daty wystawienia oraz dane informujące o miejscu i dacie właściwej sprzedaży usługi czy towaru, które podlegają owej reklamacji. Oczywiście, w takim dokumencie nie może zabraknąć danych jednej i drugiej strony reklamacji, a zatem nabywcy oraz sprzedawcy danej usługi czy towaru. Nie może zabraknąć informacji o poniesionych kosztach i korygowaniu tych kosztów (na przykład o tym, że ktoś zwróci daną sumę jako zadośćuczynienie).

Reklamacja związana jest również ze zmianami w podatku VAT, jeśli dany przedsiębiorca pod niego podlega. Mimo rozliczenia tego podatku, jeśli usługa czy sprzedaż zostaje anulowana, zmienia się przecież także należność podatkowa danej osoby/firmy. Dlatego informacje podatkowe także powinny znaleźć się we wzorze dokumentu.

Reklamacja - ułatwienia w programie

Wystawianie reklamacji - potwierdzenia jej przyjęcia czy ubiegania się o nią - zawsze jest raczej nieprzyjemną chwilą. Okazało się bowiem, że ktoś jest z czegoś niezadowolony - czyjaś usługa, produkt czy sposób działania nie przypadł danemu klientowi do gustu i być może firma będzie na tym stratna. W takiej stresującej sytuacji dość łatwo o pomyłkę - dlatego warto skorzystać z pomocy, jaką oferują nowoczesne programy do tworzenia dokumentów online. Na stronie https://faktury.pl/wystaw-dokument/reklamacja można samodzielnie przygotować dokument reklamacyjny - wystarczy jedynie wpisać odpowiednie dane w podpisane pola. Wszystko to sprawia, że ciężko się pomylić - wszystkie wykonane w ten sposób dokumenty są poprawne. W dodatku program sam potrafi dokonać stosownych obliczeń - nie ma więc mowy o pomyłce dotyczącej finansów.

Program faktury.pl umożliwia stworzenie listy dokumentów reklamacyjnych - odpowiednio ponumerowanych reklamacji, do których można wrócić w każdej chwili, gdy jest to konieczne. Rzecz jasna dowolny dokument można zapisać, wydrukować wysłać - podobnie jak pozostałe dokumenty, zdolne do utworzenia w tym pomocnym programie. Zalogowani użytkownicy mogą nawet dodać do jednego dokumentu inne - w załącznikach. Razem z reklamacją można wykonać jednocześnie także i inny dokument - z tymi samymi danymi - jak na przykład nota korygująca czy korekta. Żeby zaś jeszcze przyspieszyć działanie danego pracownika, można załadować dane z systemu - dotyczące na przykład klienta, albo danego produktu. W ten sposób skraca się czas wypełniania reklamacji. Warto korzystać z podobnych pomocy - tym bardziej, że mamy do nich dostęp online, a zatem w dowolnym miejscu w którym jest internet.