Paragon online

Paragon stanowi jeden z najpopularniejszych dokumentów, potwierdzających dokonanie transakcji. Jest on znany przede wszystkim z usług świadczonych w sklepach o różnym profilu. Kasy fiskalne są obecne zarówno w supermarketach, jak też sklepach prywatnych. Są dowodem na sprzedaż towaru – artykułów spożywczych, odzieży, sprzętu RTV/AGD itd. oraz świadczenia usług – fryzjerskich, kosmetycznych, budowlanych, itp.

W ostatnim czasie bardzo dużo mówiło się na temat zmian w przepisach dotyczących obowiązku identyfikacji sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej, natomiast wiele w tej kwestii się zmieniło. Dla wielu osób nowe przepisy są bardzo korzystne, dla innych stały się dużym utrapieniem. Paragony wystawiane są najczęściej z wykorzystaniem kasy fiskalnej, a więc w wielu przypadkach istnieje obowiązek ich posiadania. Są też takie okoliczności, które zwalniają przedsiębiorcę z identyfikacji sprzedaży przy pomocy tego urządzenia. Paragony online wystawiane są przez program do wystawiania faktur. To wygodne oraz bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę usługi świadczone online. Właściciele sklepów internetowych doceniają takie udogodnienia. Zmniejsza to ich koszty związane z prowadzeniem firmy, jak też w sposób znaczący upraszcza całą procedurę dokumentowania transakcji. Paragony elektroniczne coraz częściej również są stosowane przez innych usługodawców. Systematycznie zaczynamy przyzwyczajać się do państwa cyfrowego, gdzie coraz więcej działań jest wykonywanych przez takie urządzenia, jak komputery, tablety czy smartfony.

Co to jest paragon elektroniczny?

Podobnie jak faktura czy rachunek również paragon elektroniczny jest dokumentem, który stanowi potwierdzenie dokonania sprzedaży produktu lub usługi. Wielu przedsiębiorców posiada jednak kasy fiskalne, taki mają obowiązek – identyfikacji sprzedaży w ten oto sposób. Paragon fiskalny jest więc dokumentem generowanym przy pomocy tego urządzenia.

Paragon online jest dokumentem handlowym, który jest podstawą do dochodzenia swoich praw gwarancyjnych. Ponadto, może stanowić dowód, który upoważnia do zwrotu sprzedawcy towaru. Ważne jest jednak to, że taki paragon elektroniczny sprawdzi się w sytuacji, kiedy sprzedawca nie ma obowiązku identyfikacji sprzedaży przy pomocy kas rejestrujących oraz klient jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej.

Należy wiedzieć, kiedy można wystawić wspominany dokument, czyli paragon elektroniczny. Jest on popularnym dokumentem identyfikującym sprzedaż przy sprzedaży internetowej. W momencie otrzymania zapłaty lub dostarczenia towaru powstaje przychód do celów podatkowych. Przy pomocy programu do wystawiania faktur można zatem wystawić taki dokument jako narzędzie księgowania przychodu do KPiR. Paragon online wystawiany jest ponadto przy ewidencji sprzedaży, podobnie jak przy sprzedaży wysyłkowej, jako podstawa księgowania przychodów do KPiR.

Czy elektroniczny paragon jest lepszy od papierowego?

Każdy przedsiębiorca stara się maksymalnie ułatwić sobie prowadzenia działalności gospodarczej. Upraszczanie procedur, jakie są z tym związane, ma duży wpływ na funkcjonowanie biznesu, jego sprawność, wydajność oraz oczywiście postępowość. Paragony elektroniczne są zjawiskiem, który pojawił się wraz z innymi formami identyfikacji sprzedaży, jak chociażby faktura czy rachunek. Jedna z ważniejszych zalet takiej ich formy jest porządek w dokumentacji nie tylko dokumentacji sprzedawcy, ale też klienta.

Papierowe paragony są praktycznie wszędzie, nietrudno je zgubić, a problem z ich znalezieniem to często długie dni poszukiwań, które nie zawsze kończą się sukcesem. W przypadku paragonów online unikamy takich niedogodności. Wszystkie dokumenty są przechowywane w formie elektronicznej, przykładowo na pulpicie komputera lub odpowiednio w folderach. Znalezienie tego właściwego jest znacznie szybsze, a ich przechowywanie na pewno dużo łatwiejsze.

Kolejna zaleta, jaką wyróżniają się paragony elektroniczne, to trwałość. Są one praktycznie niezniszczalne, chyba że zostaną usunięte z pamięci komputera. W ten sposób minimalizujemy ryzyko ich pozbycia się nawet w przypadku, kiedy mogą jeszcze stanowić dowód zakupu w celu np. zwrotu uszkodzonego towaru.

Nie sposób nie wspomnieć o aspekcie ekologicznym. Coraz bardziej staramy się być eco, troszczyć się o środowisko naturalne, mamy świadomość, że czystość powietrza i przyroda są nam potrzebne do życia. Paragony online w tym przypadku mają bardzo dużą przewagę nad paragonami papierowymi. Nie potrzebujemy papieru i tuszu, aby móc dostarczyć klientowi dokument. Jest on w programie do wystawiania faktur generowany w formacie PDF. Następnie wysyłamy go drogą elektroniczną i gotowe. W ten sposób paragon szybko, praktycznie natychmiast jest odbierany przez naszego klienta.

Czy zatem paragon online jest lepszy od papierowego? Nie ulega wątpliwości, iż zalet jest całe mnóstwo, które wskazują na to, że warto pójść krokiem rewolucyjnych rozwiązań i zmienić swoje nawyki na bardziej dogodne i korzystne zarówno dla sprzedawców, jak też klientów.

Wystawiamy paragon online w 3 minuty

Tyle potrzeba, aby szybko i bez problemów wystawić paragon elektroniczny. Z zakładki „Wystaw dokument” wybieramy opcję „paragon”. Kolejny krok stanowi właściwe wypełnienie dokumentu, czyli podanie odpowiednich danych. O wszystko zostaniemy poproszeni przez system. Dla ułatwienia można skorzystać z opcji „załaduj dane sprzedawcy” i „załaduj dane nabywcy”. Tym samym zaoszczędzamy kilka minut. Jak? Wszystkie dane obydwu stron są uzupełniane automatycznie, a więc nie ma konieczności każdorazowo podawania wszystkich informacji. Warunkiem jest wcześniejsze wprowadzenie klientów do bazy kontrahentów. Podobnie jest przy wyborze produktów. W tym przypadku mamy opcje „załaduj produkt”. Po wcześniejszym uzupełnieniu magazynów, możemy wybierać z listy towar, który sprzedajemy. Paragon online zostanie uzupełniony o wszystkie niezbędne dane dotyczące produktu, jakie są potrzebne, aby dokument został wypełniony prawidłowo.