Rachunek - informacje o wystawianiu dokumentu

Rachunek to potwierdzenie dokonania jakiejś sprzedaży/zakupu - obowiązujący powszechnie dowód, że przeprowadzona została jakaś transakcja. Wiele osób myli rachunek z fakturą, uznając że są to takie same pisma, ale różnica - o czym zaraz przekonają się czytelnicy - jest zasadnicza. Tak fakturę, jak i rachunek można jednak w obecnych czasach wystawiać w sposób tradycyjny, jak i online. Żeby zaś nie narobić błędów, można skorzystać z pomocy istniejących programów - pozornie służących do wystawiania faktur, ale w praktyce posiadających opcję wystawiania również i innych, ważnych dokumentów, w tym i rachunków. Na stronie https://faktury.pl/wystaw-dokument/rachunek można z łatwością wystawić poświadczenie dokonania transakcji - by potem przesłać je drugiej stronie na przykład przy pomocy poczty e-mail. W jaki sposób strona ułatwia użytkownikom to zadanie? Dlaczego warto skorzystać z podobnej pomocy?

Rachunek a faktura - co, kiedy i dla kogo?

Rachunek i faktura to 2 dokumenty, które służą do tego samego celu - stanowią dowód przeprowadzenia jakiejś transakcji gotówkowej, gdzie jedna strona sprzedaje, a druga kupuje. Dokumentowanie sprzedaży jakichś towarów to obowiązek każdego przedsiębiorcy - inaczej mógłby mieć kłopoty z prawem. Każdy właściciel firmy wie zresztą, że bez podobnych dokumentów straciłby rachubę co komu sprzedał i czy dostał za to pieniądze. Czynni podatnicy VAT mają obowiązek wystawiania faktur, czyli dokumentów, które uwzględniają wartość podatku VAT. Rachunek zaś jest odpowiedni dla osób, które zrezygnowały z płacenia VAT-u. Takie osoby mogą wystawiać albo rachunek, albo fakturę - jest to obojętne.

Faktura jest więc dokumentem niemalże identycznym jak rachunek. Oba pisma różnią się jednym szczegółem - na rachunku nie ma podanej kwoty podatku VAT. Nie może jej tam być, ponieważ VAT nie jest odprowadzany i wliczony do transakcji.

Rachunek - jak go wystawić?

Korzystając z podstrony znajdującej się w programie faktury.pl, można z łatwością wystawić rachunek online - dowolnie ponumerowany. Nie ma mowy o pomyłce, ponieważ zadaniem użytkownika jest jedynie wpisanie odpowiednich danych w podpisane rubryki - jest to banalnie proste. Program w dodatku sam dokonuje obliczeń, więc nie ma obawy, że pomylimy się przy wyliczaniu czegoś. Dokument taki musi jednak zawierać wszystkie wymienione dane, żeby był poprawnie wystawiony - a zatem datę i miejsce wystawienia oraz sprzedaży, informacje o nabywcy i o sprzedawcy, jak również dane dotyczące samej transakcji (produktów, kwot, sposobów zapłaty).

W programie można wpisać również dane dodatkowe - na przykład jakieś uwagi dotyczące dostawy. Można również łatwo - w tym samym czasie - wystawić i kilka innych dokumentów, jak faktura czy paragon. Program posiada tyle ułatwień, że wystawianie rachunku skraca się do minimum, a pracownik który się tym zajmuje ma później czas na jakieś inne, ważniejsze zajęcia firmowe. Możliwe jest nawet załadowanie danych z listy, albo informacji o produktach z magazynu. Co więcej, jeśli już jednak przydarzy się jakaś nieścisłość, błąd można ławo skorygować - można też zapisać dokument, wysłać go, wydrukować, a nawet przetłumaczyć!

Rachunek online - oferta dla każdego

Strona jest przejrzysta, dobrze opisana, a zatem działanie może być intuicyjne i z wypełnieniem wszystkich pól poradzi sobie tak osoba, która świetnie zna się na komputerach, jak i ktoś, kto ma z nimi mały kontakt. Obsługi można się ewentualnie łatwo nauczyć. Nie jest to więc jedynie program dla osób młodych, lecz również dla starszych przedsiębiorców. Skraca się czas dostarczenia rachunku do nabywcy - wszystko można zrobić poprzez e-mail, a jeśli nam samym nie odpowiada opcja przechowywania online, możemy wydrukować papier, żeby umieścić go później w wersji papierowej we własnym archiwum.

Niewątpliwie program faktury.pl jest bardzo pomocny wszystkim przedsiębiorcom - zarówno tym, którzy zdecydowali się na tworzenie faktur, jak i tym, którym zależy za wystawianiu innych dokumentów (jak rachunki). Pomocny wzór sprawi, że pomyłki będą mniej liczne - jeśli w ogóle wystąpią!