> Porady > Prawo > Od 2018 każda firma będzie musiała korzystać z programu do faktur. JPK obowiązkowe również dla nievatowców
Od 2018 każda firma będzie musiała korzystać z programu do faktur. JPK obowiązkowe również dla nievatowców

Od 2018 każda firma będzie musiała korzystać z programu do faktur. JPK obowiązkowe również dla nievatowców

2018 rok przynosi przełomowe zmiany dla wszystkich przedsiębiorców. Ze względu na obowiązek ewidencjonowania transakcji w formie plików JPK, faktury papierowe przechodzą powoli do lamusa.

2018 rok przynosi przełomowe zmiany dla wszystkich przedsiębiorców. Ze względu na obowiązek ewidencjonowania transakcji w formie plików JPK, faktury papierowe przechodzą powoli do lamusa. Konieczność generowania i dostarczania do Urzędu Skarbowego Jednolitych Plików Kontrolnych, od 1 stycznia 2018, dotyczy wszystkich płatników podatku VAT. Nie ma przy tym znaczenia kwestia wielkości firmy. Również nievatowców nie ominie ewidencja JPK. Począwszy od 1 lipca 2018, będą musieli sporządzać tego typu pliki na wypadek kontroli. W ich przypadku nie będzie jednak obowiązku comiesięcznego składania raportów.

Wprowadzane nowelizacje zmieniają sposób fakturowania

Wdrożenie zmian opisanych w powyższym akapicie ma na celu zwiększenie skuteczności przeciwdziałania nadużyciom podatkowym. Aby uniemożliwić przedsiębiorcom wyłudzanie podatku VAT, będą oni musieli ewidencjonować wszystkie transakcje w programie do fakturowania. Wystawianie tradycyjnej faktury papierowej przestanie być zatem dopuszczalne.

Warto więc jak najszybciej dowiedzieć się, jak prawidłowo wystawić elektroniczny dokument sprzedażowy w programie do faktur. JPK będzie się w tym przypadku generował automatycznie na podstawie wprowadzanych do systemu dokumentów. Należy pamiętać o tym, że faktura online wymaga uwzględnienia analogicznych danych, jak tradycyjna faktura sprzedaży. Wyjątkiem jest w tym przypadku brak konieczności umieszczania podpisu.

Upewnij się zatem, czy oprogramowanie do fakturowania pozwala na szybkie umieszczenie następujących danych:

 • tytuł w formie „faktura” lub „faktura vat”,

 • unikalny numer faktury na potrzeby ewidencjonowania,

 • data wystawienia dokumentu oraz miejscowość,

 • ostateczny termin uregulowania należności za fakturę,

 • nazwy produktów, które podlegają zamówieniu,

 • data dostarczenia towaru lub wykonania usługi,

 • jednostka miary,

 • liczba produktów lub usług,

 • stawka i kwota podatku VAT,

 • waluta,

 • kwoty rabatów i upustów (jeżeli dotyczy),

 • nazwa firmy oraz NIP sprzedawcy,

 • dana adresowe sprzedawcy,

 • nazwa firmy i NIP lub imię i nazwisko (w przypadku osoby prywatnej) kupującego,

 • ceny jednostkowe netto,

 • ceny jednostkowe brutto,

 • kwota całkowita netto i brutto zamówienia.

W treści faktury warto także umieścić informację odnośnie sposobu zapłaty za realizację zamówienia. Najwygodniejszą opcją jest w tym przypadku płatność przelewem. Wówczas jednocześnie podajemy numer rachunku bankowego, na którym chcemy otrzymać pieniądze. Poza tym można na dokumencie sprzedażowym przekazać klientowi dowolne uwagi – np. dotyczące opakowania, miejsca dostawy towaru etc.

Dlaczego warto skorzystać z programu Faktury.pl

Program do fakturowania Faktury.pl to jeden z najbardziej funkcjonalnych systemów tego typu na rynku. Pozwala on nie tylko na wystawianie faktur online, lecz także m.in. zarządzanie magazynem, generowanie deklaracji dla urzędów, czy też ewidencjonowanie kosztów firmy. Poza tym ułatwia szybkie odzyskanie zaległych należności, na co pozwala moduł windykacji online.

System ten został zaprojektowany w ten sposób, aby sporządzenie dokumentu sprzedażowego było w jak największym stopniu intuicyjne, szybkie i wolne od ryzyka popełnienia błędów. Nie musisz wpisywać wszystkich danych swojego kontrahenta. Wystarczy, że wpiszesz w pole formularza NIP jego firmy, a wszystkie pozostałe informacje zostaną uzupełnione w sposób automatyczny. Oszczędzasz również cenny czas dzięki opcji zapisywania nazw produktów. Ich wczytanie zajmie maksymalnie kilka sekund. Ponadto masz możliwość wystawiania faktur cyklicznych.

Zerowe ryzyko błędów na fakturze

Program do fakturowania Faktury.pl daje Ci także pewność, że nie popełnisz jakiegokolwiek błędu w części obliczeniowej. Wszystkie kwoty podatku VAT oraz ceny brutto zostaną wyliczone automatycznie, na podstawie wprowadzonych przez Ciebie wartości. Możesz wybrać dowolną stawkę podatku oraz wystawić fakturę w obcej walucie. Ponadto błyskawicznie przetłumaczysz treść faktury na inny język . Dokument sprzedażowy będzie zawierał wszystkie pozycje, których wymaga ustawodawca. Zostanie Ci zaproponowany unikalny numer faktury w domyślnym formacie, który można dostosować do własnych preferencji.

Opcje personalizacji wyglądu faktury

W systemie Faktury.pl możesz wybierać spośród wielu wariantów szablonów graficznych. Jednocześnie zyskujesz możliwość wzbogacenia dokumentu sprzedażowego o własną stopkę oraz nagłówek. Bez trudu zamieścisz na nim logo własnej firmy, czy dane teleadresowe. Tym samym zyskasz możliwość kreowania pozytywnego wizerunku swojej marki.

Do faktury dołączysz także dowolny plik, a także szybko przygotujesz inne dokumenty, takie jak np. oferta handlowa, rachunek czy paragon.

Darmowy 30-dniowy okres testowy

Nie musisz wybierać programu do fakturowania w ciemno. Zachęcamy do skorzystania z 30-dniowego okresu próbnego, podczas którego otrzymasz dostęp do wszystkich funkcjonalności oprogramowania. Po tym czasie będziesz mógł samodzielnie zdecydować, czy chcesz z nami pozostać, opłacając comiesięczny abonament. Zapewniamy, że system Faktury.pl to w pełni funkcjonalny program do faktur elektronicznych.

Dodaj komentarz do artykułu Od 2018 każda firma będzie musiała korzystać z programu do faktur. JPK obowiązkowe również dla nievatowców
Skomentuj