Wystawienie faktury jest dowodem sprzedaży towaru lub wykonania usługi i tym samym z ich otrzymaniem. Powinno z tego wynikać, że jest to pewnego rodzaju zakończenie danej transakcji i tym samym działania, jakie miało miejsce pomiędzy sprzedawcą oraz nabywcą.
Zdarza się jednak, że faktura została niepoprawnie wystawiona, pojawiły się w niej błędne informacje lub też w późniejszym czasie doszło do innych czynności, które były równoznaczne z utratą ważności wystawionej wcześniej faktury.
Odpowiadamy zatem na pytania, jak wystawić fakturę korygującą, w jakich sytuacjach jest to konieczne i dlaczego.
Co to jest faktura korygująca?
Nazwa dokumentu wskazuje jednoznacznie na jej cel wystawienia. Warto jednak przypomnieć, czym on jest i kiedy powinien zostać sporządzony.
Faktura korygująca jest szczególnym rodzajem faktury. Jej celem jest doprowadzenie faktury pierwotnej, czyli tej, która została już wystawiona przy sprzedaży towaru czy wykonywaniu usługi, do stanu odpowiadającego rzeczywistości. Musisz wiedzieć, że bezpośrednio na fakturze nie mogą pojawić się żadne dopiski i poprawki, ponieważ jest to dokument sformalizowany. Istotne jest również to, że faktura korygująca ma moc faktury jest traktowana jak ta wystawiana jako dokument potwierdzający dokonanie transakcji i wydanie oraz sprzedaż towaru.
Kolejne pytanie, na jakie powinno się odpowiedzieć, to kiedy wystawiamy fakturę korygującą. Otóż, jest to konieczne w szczególnych sytuacjach. Przede wszystkim wtedy, kiedy nastąpi zwrot zakupionego przez naszego kontrahenta towaru, na który została już wcześniej wystawiona faktura pierwotna. Co więcej, podejmujemy się tego działania po stwierdzeniu pomyłki w stawce, cenie lub kwocie podatku od towarów i usług.
Trzecia sytuacja, kiedy konieczne jest wystawienie faktury korygującej, to udzielenie rabatu, zwrócenie towaru naszemu nabywcy czy też kwot nienależnych lub zaliczek. Jeżeli również Ty masz do czynienia z którąś z powyższych okoliczności, to powinieneś skorzystać z faktury.pl i wystawić fakturę korygującą online.
Korygujemy błędy online
Faktura korygująca koryguje, poprawia błędy, to już wiesz! Co jednak możemy uznać za błąd w fakturze źródłowej?
Błędy dotyczą miar i ilości sprzedanych produktów, cen jednostkowych towarów lub usług, ich wartości, stawek podatku, sum wartości sprzedaży netto, kwot podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów i kwot należności ogółem. Wszystko to, jeżeli zostało wprowadzone nieprawidłowo do dokumentu, musi zostać poprawione przy pomocy faktury korygującej.
Jak wystawić fakturę korygującą w formie papierowej i dlaczego to takie uciążliwe ?
Jedną z możliwości wystawienia faktury korygującej jest jej sporządzenie w formie papierowej, czyli tradycyjnej, tak samo, jak czynimy to w przypadku innych dokumentów. Jednak coraz więcej firm korzysta z wygodniejszej oraz praktyczniejszej opcji, czyli wystawiania tego rodzaju dokumentów w formie elektronicznej. Przyjrzyjmy się jednak na początek pierwszej opcji.
Aby wiedzieć, jak wystawić fakturę korygującą, trzeba mieć wiedzę na temat tego, jakie dane powinna ona zawierać. Są one ściśle związane z przyczyną korekty, dlatego za każdym razem będą one inne. Posłużmy się przykładem faktury korygującej wystawianej w przypadku zwiększenia ceny wydanego towaru.
W tym przypadku powinna ona zawierać:
numer kolejny
datę wystawienia faktury korygującej
dane, które zostały zawarte w fakturze właściwej, i której dotyczy wystawiania faktura korygująca
kwotę podwyższenia podatku należnego.
Na wszystkich fakturach korygujących muszą koniecznie znaleźć się wszystkie wyżej wymienione informacje, oprócz ostatniego, który dotyczy tej konkretnej sytuacji i np. przy udzielaniu rabatu będzie to jego kwota. Ponadto na tego rodzaju dokumencie umieszczamy nazwę „Faktura Korygująca”, aby nie było wątpliwości co do celu jej wystawienia, jak też, aby można było ją uznać za ważną.
Jak wystawić fakturę korygującą w formie elektronicznej?
Podobnie wystawianie faktury korygującej wygląda w przypadku wykorzystania w tym celu programów do fakturowania online, w tym faktury.pl. Związane jest to z większymi zaletami i korzyściami zarówno dla podatnika, jak też nabywcy towaru czy też usługi.
Łatwiejsze i szybsze wystawiania faktury korygującej.
Duża oszczędność czasu i pieniędzy.
Szybsze dostarczenie dokumentu do kontrahenta (wysyłka dokumentu bezpośrednio z programu lub wykorzystujemy do tego pocztę elektroniczną).
Brak konieczności archiwizacji wszystkich dokumentów w biurze, znajdują się one w programie, oszczędzamy więc przestrzeń biurową.
Chronimy środowisko naturalne, a nasza firma jest postrzegana jak ta prowadząca politykę proekologiczną.
Rejestrując się w serwisie, masz możliwość wystawiania różnego rodzaju dokumentów, jak też stworzenia bazy kontrahentów i kontrolowania stanu swoich magazynów.
Jak wystawić fakturę korygującą w faktury.pl ?
Zarejestruj się na naszej stronie.
Wybierz odpowiedni dokument „Korekta”, czyli faktura korygująca
Wprowadź odpowiednie informacje, czyli te, które powinny znaleźć się na dokumencie niezależnie od tego, czy jest on w formie papierowej czy też elektronicznej.
Zapisz dokument w formie pdf.
Wyślij fakturę do kontrahenta.
Warto również wiedzieć, że w przypadku wprowadzania danych swoich i kontrahenta, masz możliwość skorzystania z automatycznego ich generowania. W tym celu uzupełnij w systemie informacje o swojej firmie, a kontrahentów zawsze wprowadzaj do „Bazy kontrahentów”. Zaoszczędzisz tym samym czas i przyśpieszysz cały proces korekty.
To od Ciebie zależy, jaką formę wystawiania faktur wybierzesz, ma być ona wygodna i praktyczna przede wszystkim dla Ciebie. Miej jednak na uwadze potrzeby i oczekiwania swoich kontrahentów, którzy liczą na szybkość Twojego działania. Sporządzając je w formie papierowej, musisz nie tylko ją wydrukować, ale też dostarczyć do nabywcy osobiście lub za pośrednictwem poczty. To kosztuje nas czas i pieniądze. W przypadku faktury korygującej w formie elektronicznej jest ona wysyłana pocztą, ale elektroniczną, a zatem nasz kontrahent otrzymuje ją praktycznie natychmiast.
Program faktury.pl jest więc dużym udogodnieniem dla przedsiębiorców. To nic nie kosztuje, a pozwala dużo zaoszczędzić.