> Porady > Podatki > Faktury wystawiane ręcznie a JPK
Faktury wystawiane ręcznie a JPK

Faktury wystawiane ręcznie a JPK

Od 1 stycznia 2018 roku wszyscy czynni płatnicy podaktu VAT zostali zobowiązani do elektronicznego ewidencjonowania transakcji za pomocą plików JPK.

Od dnia 1 stycznia 2018 roku wszyscy czynni płatnicy podatku VAT zostali zobowiązani do elektronicznego ewidencjonowania transakcji za pomocą plików JPK. Obowiązek sporządzania Jednolitych Plików Kontrolnych dotyczy firm bez względu na ich wielkość. Jednocześnie przedsiębiorcy będą musieli pamiętać o tym, aby każdego miesiąca wysłać raport do Urzędu Skarbowego. Elektroniczna ewidencja nie ominie również podatników zwolnionych z VAT. Nievatowcy nie będą jednak musieli dostarczać raportów do urzędu – wystarczy, że zachowają plik JPK na wypadek potencjalnej kontroli.

Czy zatem w 2018 roku odejdą do lamusa faktury wystawiane ręcznie? JPK zgodnie z zapisami nowelizacji prawnej zapewne sprawią, że tak się rzeczywiście stanie. Ustawa jednoznacznie bowiem precyzuje, że tego typu ewidencja powinna być prowadzona w formie elektronicznej za pomocą oprogramowania do fakturowania. Dlatego już wkrótce nie będzie możliwe sporządzanie tradycyjnych faktur papierowych. Organy podatkowe zapewne zakwestionują również prawidłowość skanowanych dokumentów, które będą przesyłane mailowo.

Czy zmiany są korzystne dla przedsiębiorcy?

Ewidencja w formie JPK – jak zapewnia Ministerstwo Finansów – nie okaże się zbyt skomplikowanym czy pochłaniającym czas obowiązkiem. Organy podatkowe będą natomiast mogły zwiększyć skuteczność w zapobieganiu nadużyciom podatkowym. Firmy wystawiające dotychczas wyłącznie faktury papierowe również odniosą wiele korzyści. Przede wszystkim zminimalizują ryzyko błędów na dokumentach sprzedażowych, a także zapewnią sobie znaczne ułatwienie pod kątem bieżącej ewidencji. Faktury elektroniczne trzeba wprawdzie zachować na wypadek kontroli przez taki sam okres jak papierowe – 5 lat, jednak nie ma konieczności ich drukowania. W związku z tym firma oszczędza na kosztach papieru oraz wydruku, a tym samym dba o środowisko.

Jak wystawiać faktury online?

Teoretycznie po wprowadzonych zmianach możliwe będzie wystawianie faktur za pomocą takich programów jak Excel czy Word. Takie rozwiązanie jest jednak czasochłonne oraz obarczone ryzykiem błędów. Dlatego warto skorzystać z programu do fakturowania, który pozwoli w sporym stopniu zautomatyzować proces sporządzania dokumentów sprzedażowych. Na fakturze elektronicznej powinny być umieszczone wszystkie informacje, wymagane również w przypadku faktury papierowej. Wyjątkiem jest brak konieczności nanoszenia podpisu. Dokument sprzedażowy należy wystawić w formacie uniemożliwiającym jego odbiorcy nanoszenie zmian. Warunek ten spełniają pliki PDF.

Poznaj możliwości programu Faktury.pl

Wybierając oprogramowanie Faktury.pl możesz mieć pewność, że każda wystawiana dla klientów faktura będzie kompletna i sporządzona bezbłędnie. Dokument zdołasz automatycznie wygenerować w postaci pliku PDF. Wypełnienie wszystkich niezbędnych informacji zajmie Ci maksymalnie kilka minut. Pozwala na to opcja automatycznego pobierania danych identyfikujących kontrahenta z bazy Głównego Urzędu Statystycznego. Wystarczy, że wpiszesz do formularza numer NIP kontrahenta. Formularz będzie również zawierał numerację faktury w domyślnym formacie. Zdołasz go w razie takiej potrzeby błyskawicznie dostosować do swoich potrzeb. Poza tym oszczędność czasu gwarantuje moduł wczytywania danych z wcześniejszych faktur. Unikasz więc przykładowo konieczności każdorazowego wpisywania tych samych nazw produktów.

Program Faktury.pl automatycznie obliczy za Ciebie wszystkie kwoty podatku oraz wartości zamówienia. Będzie do tego potrzebował jedynie wybranej przez Ciebie stawki podatku VAT oraz kwot netto. Możesz wybrać dowolną walutę, a także przetłumaczyć fakturę na obcy język. Jeżeli podejmujesz współpracę ze stałymi klientami, wtedy na pewno przydatna okaże się dla Ciebie funkcja generowania cyklicznych faktur.

Dodatkowe funkcjonalności systemu Faktury.pl

Oprogramowanie Faktury.pl to nie tylko prosty i szybki program do fakturowania. Za jego pomocą możesz również zarządzać magazynem, prowadzić ewidencję kosztów firmy, raportować wyniki finansowe, a także zlecać windykację należności online. Każdą fakturę zdołasz poza tym wzbogacić w efektowny wygląd graficzny. Masz możliwość naniesienia na dokument logotypów swojej firmy, a także dołączenia stopki oraz nagłówka. Zostaną Ci zarazem zaproponowane gotowe szablony graficzne. Dzięki temu zdołasz wyróżnić się na tle konkurencji i zadbasz o pozytywny wizerunek swojego przedsiębiorstwa.

System umożliwia dołączenie do faktury również innego dokumentu oraz pliku o dowolnym formacie. Szybko możesz przygotować między innymi ofertę handlową, formularz zamówienia, paragon czy rachunek.

Przetestuj oprogramowanie całkowicie bezpłatnie

Nie chcesz ryzykować swoich pieniędzy bez wcześniejszego zapoznania się z możliwościami programu do fakturowania? Zachęcamy Cię zatem do skorzystania z 30-dniowego okresu testowego. Otrzymasz w tym czasie bezpłatny dostęp do pełnej wersji oprogramowania Faktury.pl. Jedynie od Ciebie samego będzie następnie zależeć, czy podejmiesz decyzję o wykupieniu abonamentu po tym okresie. 

Dodaj komentarz do artykułu Faktury wystawiane ręcznie a JPK
Skomentuj