> Porady > Podatki > Faktury papierowe w 2018 roku odchodzą do lamusa
Faktury papierowe w 2018 roku odchodzą do lamusa

Faktury papierowe w 2018 roku odchodzą do lamusa

Faktury papierowe niebawem przestaną być wystawiane, zostaną zastąpione fakturami elektronicznymi. Sprawdź nasz program do wystawiania faktur online przez pierwsze 30 dni za darmo.

Nowelizacje prawne wprowadzone w życie na początku 2018 roku sprawiają, że już niebawem przestaną być wystawiane tradycyjne faktury papierowe. Zmiany prawne mają w założeniu ułatwić przeciwdziałanie oszustwom podatkowym. Już od 1 stycznia 2018 wszyscy czynni podatnicy podatku VAT – bez względu na wielkość zatrudnienia - są zobowiązani do generowania i dostarczania każdego miesiąca Urzędowi Skarbowemu Jednolitego Pliku Kontrolnego w wersji elektronicznej. Plik taki zawiera zestawienie wszystkich transakcji dokonywanych przez daną firmę i wymusza wystawianie faktur w programie komputerowym. Począwszy od początku lipca 2018 roku obowiązek ewidencjonowania JPK obejmie także przedsiębiorców zwolnionych z VAT-u. W ich przypadku nie będzie jednak konieczności comiesięcznego przesyłania raportów. Będą jednak musieli być przygotowani do złożenia JPK, jeżeli Urząd Skarbowy zorganizuje kontrolę.

Co zmieniają najnowsze nowelizacje?

Powyżej opisane zmiany prawne sprawiają, że wystawianie papierowych faktur przestanie być możliwe. Przedsiębiorcy powinni więc jak najszybciej zacząć korzystać z oprogramowania do wystawiania faktur elektronicznych. Dokument sprzedażowy w wersji online musi zawierać wszystkie dane obowiązkowe w przypadku faktury tradycyjnej z wyjątkiem podpisu. Należy do nich zaliczyć:

  • unikalny numer faktury,

  • datę i miejscowość sporządzenia dokumentu sprzedażowego,

  • ostateczny termin opłacenia faktury,

  • nazwę „faktura” lub „faktura VAT”,

  • dane identyfikujące oraz adresowe obu stron transakcji (sprzedającego oraz kupującego),

  • nazwy produktów lub usług będących przedmiotem zamówienia,

  • jednostkę miary (np. metr, litr, sztuki, metry sześcienne, gramy etc.),

  • ilość zamówionych produktów/usług,

  • datę dostarczenie produktów lub zrealizowania usługi (jeżeli jest inna niż data sporządzenia dokumentu),

  • stawki i wartości podatku VAT,

  • ceny jednostkowe netto,

  • kwotę całkowitą netto,

  • ceny jednostkowe brutto,

  • kwotę brutto zamówienia,

  • walutę,

  • stawki oraz kwoty ewentualnych rabatów.

Faktura może obejmować także dodatkowe pozycje, np. uwagi dla klienta. Najczęściej w przypadku faktury elektronicznej jest to forma płatności. Jeżeli zdecydujemy się na najpopularniejszą opcję (przelew), wówczas warto wskazać także numer rachunku bankowego. W polu uwagi możemy wpisać także termin i miejsce dostawy, czy też informacje na temat opakowania. Osoby samozatrudnione powinny również umieścić wskazanie odnośnie liczby godzin, poświęconych realizacji zamówienia. Jest to konieczne w związku z obowiązkiem ewidencji godzin pracy.

Jaki program do fakturowania wybrać?

Aby móc wystawiać szybko i bezbłędnie faktury elektroniczne, warto zaopatrzyć się w funkcjonalny program do sporządzania faktur online. Przede wszystkim powinien on umożliwiać łatwe wystawianie dokumentu sprzedażowego, który zawiera wszystkie dane wymagane przez ustawodawcę. Przykładem takiego oprogramowania jest system Faktury.pl. W przypadku ewentualnych zmian w prawie, formularz online jest błyskawicznie aktualizowany.

Nie musisz tracić cennego czasu na odręczne wpisywanie wszystkich danych do formularza. Faktura automatycznie otrzyma unikalny numer w domyślnym formacie, który możesz dostosować względem własnych preferencji. Wszystkie dane identyfikacyjne oraz teleadresowe swojego kontrahenta uzupełnisz natomiast po wpisaniu samego numeru NIP jego firmy. Pozostałe informacje zostaną pobrane z bazy Głównego Urzędu Statystycznego. Poza tym nie ma konieczności wprowadzania za każdym razem od nowa nazw produktów czy usług. Zostaną one automatycznie wczytane w pamięci systemu, na podstawie wcześniej wystawionej faktury. Ponadto możesz zaoszczędzić swój czas, korzystając z funkcji cyklicznych faktur.

Niezwykle ważne w przypadku fakturowania online jest to, że wszystkie kwoty podatku oraz ceny produktów są obliczane w sposób automatyczny. Możesz wskazać dowolną stawkę podatku, a także wystawić fakturę w obcej walucie. Ponadto masz możliwość przetłumaczenia faktury na inny język.

Dodatkowe możliwości programu Faktury.pl

System do fakturowania Faktury.pl jest także wyposażony w wiele przydatnych funkcji dla każdego przedsiębiorcy. Jego używanie ułatwia zarządzanie magazynem oraz ewidencjonowanie kosztów firmy. Poza tym za pomocą oprogramowania zdołasz szybko wyegzekwować zaległą należność od swojego dłużnika. Wystarczy, że skorzystasz w tym celu z modułu windykacji online.

W programie tym możesz również dostosować zgodnie ze swoimi preferencjami wygląd faktury. Masz możliwość umieszczenia własnej stopki, nagłówka, a także logotypu. Otrzymujesz także do wyboru wiele atrakcyjnych szablonów graficznych. Nic nie stoi także na przeszkodzie ku temu, abyś razem z fakturą dołączył dowolny plik oraz przygotował ofertę handlową, paragon czy rachunek.

Przetestuj bezpłatnie program do fakturowania

Nie musisz decydować się w ciemno na wybór oprogramowania do wystawiania faktur. System Faktury.pl możesz bez ponoszenia jakichkolwiek opłat przetestować przez 30 dni. W tym czasie uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji w systemie. Po upływie okresu testowego świadomie zdecydujesz, czy zechcesz wykupić abonament.

 

Dodaj komentarz do artykułu Faktury papierowe w 2018 roku odchodzą do lamusa
Skomentuj