> Porady > Podatki > Faktury elektroniczne - przepisy obowiązujące w 2020 roku
Faktury elektroniczne - przepisy obowiązujące w 2020 roku

Faktury elektroniczne - przepisy obowiązujące w 2020 roku

Sprawdź jakie przepisy obowiązują przy wystawianiu faktury elektronicznej w 2020 roku.

Faktury elektroniczne - przepisy obowiązujące w 2020 roku2020 rok jest przełomowy pod kątem przepisów dotyczących wystawiania faktur. Wszyscy przedsiębiorcy będący aktywnymi płatnikami podatku VAT, zostali zobowiązani do ewidencjonowania transakcji w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Nie ma już żadnego znaczenia, jak duża jest firma, którą prowadzą. Najpóźniej do 25 dnia każdego miesiąca muszą dostarczyć raport w postaci pliku XML do Urzędu Skarbowego. Obowiązek prowadzenia tego typu ewidencji od 1 lipca 2020 obejmie również podmioty zwolnione z VAT. W tym przypadku nie ma jednak konieczności cyklicznego przesyłania pliku JPK. Konieczne będzie niemniej prowadzenie ewidencji na wypadek ewentualnej kontroli z fiskusa.

Zmiany opisane w powyższym akapicie powodują, że w 2020 swoją erę zakończą tradycyjne faktury papierowe. Aby zapobiec nadużyciom podatkowym w formie wyłudzania VAT-u przez przedsiębiorców, każda firma będzie musiała wystawiać faktury z wykorzystaniem elektronicznego programu do fakturowania. Jeżeli nadal sporządzasz jedynie papierowe faktury papierowe, powinieneś szybko poszukać odpowiedniego programu, umożliwiającego szybki i bezbłędne sporządzenie dokumentu sprzedażowego. Jednym z najbardziej funkcjonalnych systemów tego typu na rynku jest bez wątpienia oprogramowania Faktury.pl.

Jak prawidłowo wystawić fakturę online?

Nie masz pojęcia, w jaki sposób zgodnie z prawem powinny być wystawiane faktury elektroniczne? Przepisy prawa jasno precyzują, że dokument tego rodzaju musi obejmować wszystkie pozycje odnoszące się do faktury papierowej z wyjątkiem podpisu. Nie jest konieczne nawet podpisywanie dokumentu sprzedażowego za pomocą elektronicznego podpisu. Faktura powinna zostać dostarczona klientowi na jego adres mailowy lub udostępniona do pobrania w systemie do fakturowania. Ustawodawca jednoznacznie wskazuje, że dokument sprzedażowy musi przyjąć format uniemożliwiający edycję po jego wystawieniu. Warunek ten spełnia plik w formacje PDF.

Pamiętaj, że na fakturze elektronicznej powinny znaleźć się następujące dane:

 • niepowtarzalny numer faktury,

 • data i miejscowość wystawienia dokumentu,

 • nazwa „faktura” lub „faktura VAT”,

 • ostateczny termin opłacenia należności przez klienta,

 • data wykonania zamówienia,

 • nazwy produktów i usług,

 • jednostki miary,

 • ilość produktów lub usług,

 • waluta,

 • stawka i wyliczona kwota podatku VAT,

 • ceny jednostkowe netto,

 • kwota całkowita netto,

 • ceny jednostkowe brutto,

 • całkowita wartość zamówienia brutto,

 • stawki procentowe oraz wartości ewentualnych rabatów i upustów,

 • dane identyfikujące oraz adresowe sprzedawcy oraz nabywcy.

Program Faktury.pl pozwala w kilka chwil wystawić fakturę obejmującą wszystkie pozycje wymagane przez ustawodawcę. W razie ewentualnych nowelizacji prawnych, formularz online zostanie niezwłocznie zaktualizowany. Nie musisz się zatem obawiać, że czegokolwiek zabraknie na dokumencie sprzedażowym i zostanie on zakwestionowany przez organy podatkowe. Możesz również w łatwy sposób zamieścić dodatkowe informacje na fakturze dla swojego kontrahenta – np. dotyczące opakowania czy też miejsca i terminu dostawy.

Bogate funkcjonalności programu do fakturowania

Program Faktury.pl pozwala wystawić dokument w czasie nie dłuższym niż kilka minut. Nie musisz nawet wpisywać wszystkich danych adresowych oraz identyfikacyjnych swojego klienta. Wystarczy, że podasz NIP jego firmy, a system automatyczne pobierze pozostałe informacje z oficjalnej bazy Głównego Urzędu Statystycznego. Wystawiając kolejną fakturę dla tego samego kontrahenta, wystarczy że wczytasz zapisane dane. Podobnie możesz postąpić w przypadku nazwy produktów oferowanych przez Twoją firmę. Masz ponadto możliwość wystawiania cyklicznych faktur dla wielu klientów jednocześnie, co pozwoli Ci zaoszczędzić jeszcze więcej cennego czasu.

Dodatkowe opcje w systemie do fakturowania

Oprogramowanie Faktury.pl to nie tylko prosty system do wystawiania faktur. Jest on również wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak windykacja, magazyn, czy ewidencjonowanie faktur kosztowych. Oprócz zwykłych faktur możesz również wystawiać proformy, faktury zaliczkowe, rachunki, faktury korygujące, noty korygujące oraz wiele innych dokumentów księgowych. Nie musisz się obawiać, że przez własną nieuwagę popełnisz jakikolwiek błąd w obliczeniach, który naraziłby Twoją firmę na konsekwencje prawne. System automatycznie wylicza bowiem wszystkie wartości. Wystarczy, że wskażesz dowolną kwotę podatku VAT oraz wprowadzisz wartości netto. Możesz wybrać dowolną walutę, a także błyskawicznie przetłumaczyć treść faktury na inny język.

Ponadto masz możliwość dostosowania do własnych preferencji formatu numeracji, a także projektu graficznego faktury. W łatwy sposób dołączysz do dokumentu sprzedażowego stopkę oraz nagłówek, dzięki czemu wyróżnisz się na tle konkurencyjnych firm.

Przetestuj program do elektronicznego fakturowania za darmo

Możesz całkowicie bezpłatnie przetestować pełną wersję oprogramowania Faktury.pl w okresie 30 dni. Dzięki temu sam się przekonasz, na jak wiele pozwala ten program. Pamiętaj, że w 2020 roku wprowadzone przepisy sprawiają, że faktury papierowe przechodzą do lamusa. Dlatego jak najszybciej wybierz funkcjonalny system online do fakturowania.

Dodaj komentarz do artykułu Faktury elektroniczne - przepisy obowiązujące w 2020 roku
Skomentuj