> Porady > Podatki > Faktura walutowa
Faktura walutowa

Faktura walutowa

 

Współpraca zagranicznymi kontrahentami w naszym kraju jest coraz bardziej popularna,

Otwieramy się na rynek międzynarodowy, chętnie podejmujemy się wspólnych projektów z firmami z innych państw, jak też świadczymy na ich rzecz usługi, oni dla nas również. To powoduje, iż wiele płatności dokonywanych jest w obcej walucie.

Niektórzy przedsiębiorcy obawiają się problemów związanych z wystawianiem poprawnie faktury VAT w obcej walucie. Nie wiedzą bowiem, w jaki sposób to robić, czy mają taką możliwość i jak przeliczać obcą walutę.

Okazuje się jednak, że przy pomocy dobrego narzędzia jest to proste i przebiega podobnie jak wystawienie tradycyjnej faktury VAT.

 

Co to jest faktura walutowa? 

Jak sama nazwa wskazuje, faktura walutowa jest dokumentem księgowym, jest fakturą oraz dowodem potwierdzającym dokonanie transakcji, wynikającej ze sprzedaży produktu lub świadczenia usług przez firmę. Jest ona bardzo podobna do standardowej faktury VAT. Różnica polega jednak na tym, że faktura walutowa wystawiana jest w obcej walucie, podczas gdy faktura VAT w walucie polskiej PLN. Z tego wynika, że stosowana jest ona w sytuacji, kiedy przedsiębiorca dokonuje płatności innej niż PLN walucie.

Faktura walutowa obowiązuje zarówno w obrocie krajowym, jak też międzynarodowym. A więc mogą ją wystawiać podatnicy VAT, którzy współpracują z przedsiębiorcami świadczącymi usługi również na terenie naszego kraju, jak też poza jego granicami. Warunek jest jeden – musi ona być wystawiona w obcej walucie.

 

Faktura w obcej walucie – co powinna zawierać? 

Jak już zostało wspomniane, faktura walutowa nie różni się niczym poza walutą od tradycyjnej faktury VAT. Zawiera zatem ona następujące elementy:

  • numer kolejny dokumentu

  • datę wystawienia faktury walutowej

  • informację, w jakiej walucie jest wystawiana faktura

  • dane sprzedawcy i nabywcy, ich imiona i nazwiska, adresy siedziby firmy lub też miejsca dostawy, a także numery NIP

  • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi (tylko w przypadku, kiedy różni się ona od daty wystawienia faktury)

  • dane dotyczące towaru lub usługi, czyli jego nazwę, jednostkę miary i ilość produktów lub zakres wykonanych usług

  • cenę jednostkową towaru lub usługi

  • kwoty wszelkich rabatów, o ile zostały takie udzielone

  • wartość netto dostarczonych towarów lub wykonanych usług

  • stawkę podatku VAT wyrażoną w PLN

  • sumę wartości sprzedaży netto

  • kwotę należności ogółem

Jak wynika z art. 106e. Ust. 11:



Kwoty podatku wykazuje się w złotych. Kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się w złotych przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania.

A zatem wszystkie kwoty znajdujące się na fakturze walutowej są wyrażane w obcej walucie za wyjątkiem kwoty podatku, która musi być podana w walucie polskiej w PLN. 

 

Jak przeliczyć złotówki na obcą walutę? 

To pytanie zadaje wielu podatników, którzy rozpoczynają współpracę z zagranicznymi kontrahentami. Korzystając z programu do fakturowania faktury.pl, waluty przeliczane są automatycznie zgodnie ze średnim kursem ogłoszonym przez NBP.

Zgodnie z Art. 31a ust. 1 rzeczonej ustawy, jeżeli kwota, która jest podstawą opodatkowania wyrażona została w obcej walucie, należy ją przeliczyć na PLN, stosując średni kurs ogłoszony przez NBP – na ostatni dzień roboczy, który poprzedza dzień, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Może się jednak zdarzyć, że faktura w obcej walucie zostanie wystawiona zanim jeszcze wystąpi obowiązek podatkowy. W takiej sytuacji stosuje się średni kurs opublikowany przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego, który poprzedza dzień, w jakim wystawiono fakturę walutową.

Istnieją jednak transakcje szczególne, jak przykładowo. import towaru, w których przeliczenia odbywają się zgodnie z przepisami celnymi. Inną szczególną sytuacją są usługi wstępu na imprezy masowe. W tym przypadku kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania wyrażone w walucie obcej mogą być przeliczane na złote zgodnie z przepisami celnymi stosowanymi na potrzeby obliczania wartości celnej importowanych towarów. 

 

Wystawiamy fakturę walutową w formie elektronicznej 

Abu wystawić fakturę walutową w programie faktury.pl, należy wybrać z zakładki „Wystaw dokument” opcję „faktura”. Następnie po uzupełnieniu daty wystawianego dokumentu, numeru kolejnego oraz danych sprzedawcy i nabywcy, obok opcji „załaduj produkt” i „załaduj dokument” widnieje informacja „Wybierz walutę”. Spośród dostępnych w systemie masz możliwość wyboru odpowiedniej waluty, w jakiej przedsiębiorca dokonuje płatności, po czym zostanie ona przeliczona zgodnie ze średnim kursem ogłoszonym przez NBP w danym dniu. Pamiętaj jednak, aby kwotę VAT podać w PLN!

Dalsze postępowanie jest identyczne jak w przypadku tradycyjnej faktury VAT, czyli musisz uzupełnić pozostałe dane dotyczące produktu. Następnie zapisz dokument, wygeneruj PDF oraz wyślij do swojego kontrahenta. 

 

Podatek od towarów i usług przy fakturach walutowych 

Wystawiając fakturę walutową po powstaniu obowiązku podatkowego, musisz pamiętać, że musisz wywiązać się z tego obowiązku najpóźniej 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy lub wykonania usługi. Przychód dla celów podatku od towaru i usług należy przeliczyć na złotówki, co wynika z art. 31a ust. rzeczonej ustawy.

W przypadku, kiedy faktura walutowa zostaje wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego, trzeba mieć na uwadze fakt, że obowiązuje termin na 30 dni przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi bądź otrzymaniem całości albo części zapłaty.

Przy fakturze zbiorczej należy przeliczenia na PLN dokonywać dla każdej transakcji osobno.

Faktury walutowe są powszechnie znanym w naszym kraju zjawiskiem, wystawiane są stosunkowo często, co wynika z chętnie podejmowanej przez polskie firmy współpracy z kontrahentami zagranicznymi. Ich wystawianie w programie do fakturowania jest proste, bezproblemowe i szybkie. Przebiega w taki sam sposób jak wystawianie tradycyjnej faktury VAT, jednak należy pamiętać o zmianie waluty, w jakiej dokonywana jest płatność. 

 

 

Dodaj komentarz do artykułu Faktura walutowa
Skomentuj