> Porady > Podatki > Faktura VAT marża
Faktura VAT marża

Faktura VAT marża

 

Używane samochody, dzieła sztuki, a może branża turystyczna?

Czy prowadzisz działalność gospodarczą w którejś z wymienionych dziedzin biznesu?

Jeżeli tak, to musisz wiedzieć, że również Ty jesteś zobowiązany do wystawiania faktur, które są dowodem potwierdzającym dokonaną sprzedaż, transakcję.

W tym przypadku obowiązuje jednak inny rodzaj faktur – faktura VAT marża.

Różni się ona od tradycyjnej faktury VAT, charakteryzuje się uproszczoną formą.

Kiedy należy ją wystawiać oraz jak powinna wyglądać?

 

Faktura VAT marża, podobnie jak tradycyjna faktura, stanowi potwierdzenie transakcji, ale podatnik ma obowiązek zapłaty podatku VAT jedynie od wysokości marży. To podstawowa cecha, odróżniającą fakturę marżę od faktury VAT, która jest wystawiana w sposób tradycyjny.

 

Co to jest faktura VAT marża? 

Aby wyjaśnić sobie, czym jest faktura VAT marża, trzeba wiedzieć, czym właściwie jest marża. Zgodnie z ustawą i obowiązującymi przepisami jest to różnica pomiędzy kwotą należności, jaką musi zapłacić nabywca towarów lub usług, a ceną nabycia, która pomniejszona jest o kwotę podatku. Oznacza to, że przedsiębiorca po naliczeniu marży, nalicza i odprowadza podatek jedynie od niej.

 

To szczególny rodzaj faktury, który obowiązuje również w szczególnych sytuacjach. Faktura VAT marża obowiązuje:

  • w usługach turystycznych

  • w firmach zajmujących się sprzedażą antyków i dzieł sztuki

  • przedsiębiorców, którzy sprzedają produkty używane, np. samochody, maszyny rolnicze czy sprzęt RTV/AGD

  • w przedsiębiorcach, którzy zajmują się sprzedażą towarów kolekcjonerskich.

Jedynie w powyżej wymienionych sytuacjach może wystawić fakturę marżę.

 

Faktura VAT marża – jak powinna wyglądać?

Faktura marża może zostać wystawiona w formie elektronicznej w programie faktury.pl. Musi jednak spełniać określone normy i zawierać właściwe elementy. Jest to jednak rodzaj faktury, który ma formę uproszczoną, a więc nie musi zawierać ona:

  • ceny jednostkowej netto

  • kwot rabatów i upustów, o ile są takie udzielane

  • sumy wartości sprzedaży netto oraz podatku, który został od niej naliczony

  • stawki podatku

  • kwoty należności ogółem.  

 

To kolejna cecha, która powoduje, że faktura VAT marża znacznie różni się od tradycyjnej faktury VAT. Zgodnie z zasadami muszą się na niej znaleźć następujące dane:

  • numer kolejny faktury VAT marży

  • data wystawienia dokumentu

  • dane sprzedawcy i nabywcy: ich imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług, a także adresy i numery NIP

  • nazwa towaru lub usługi

  • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi

  • jednostka miary i ilość sprzedanych produktów lub rodzaj wykonanych usług. 

 

Co więcej, faktura VAT marża, która jest prawidłowo wystawiona, ma odpowiedni dopisek. Przy sporządzaniu faktury w programie do wystawiania faktury faktury.pl znajdziesz go na początku dokumentu pod numerem kolejnym, datą i miejscem wystawiania. Z opcji „dopisek do dokumentu” należy wybrać odpowiednią informację:

  • „procedura marży dla biur podróży” - przy usługach turystycznych, dla których podstawę opodatkowania stanowi kwota marży

  • „procedura marży - towary używane” - przy sprzedaży towarów używanych, dla których podstawą opodatkowania jest marża

  • „procedura marży - dzieła sztuki” - przy sprzedaży dzieł sztuki, dla których podstawą opodatkowania jest marża

  • „procedura marży” - przedmioty kolekcjonerskie i antyki" – przy sprzedaży antyków i przedmiotów kolekcjonerskich, dla których podstawą opodatkowania jest marża. 

 

Faktura VAT marża w poszczególnych usługach 

USŁUGI TURYSTYCZNE

W tym przypadku przez marżę rozumiemy różnicę między kwotą należności, którą musi zapłacić nabywca usługi, a ceną, po której podatnik nabył towar lub usługę dla bezpośredniej korzyści turysty. Bezpośrednia korzyść turysty to m.in. wyżywienie, transport, ubezpieczenie oraz zakwaterowanie.

Opodatkowanie, jakie obowiązuje w usługach turystycznych, wynosi 23%. VAT 0% dotyczy usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, które świadczone są poza terytorium Wspólnoty, jak również usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, które świadczone są częściowo na terenie UE oraz częściowo poza.

Faktura VAT marża w usługach turystycznych powinna zawierać wartość brutto usługi, bez wyszczególnionej kwoty podatku. 

 

TOWARY UŻYWANE

Ustawa VAT towarami używanymi nazywa „ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne”.

VAT przy sprzedaży towarów używanych wynosi 23%. W przypadku, kiedy towary są przedmiotami pochodzącymi z eksportu, VAT wynosi 0%. Pamiętaj jednak, że faktura VAT marża przy sprzedaży towarów używanych ma zastosowanie w sytuacjach, kiedy:

  • podatnik nabył towar od osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej, która nie ma osobowości prawnej, osoby, która nie jest podatnikiem VAT

  • podatnik nabył towar od podatnika VAT bądź podatnika od wartości dodanej, jednak w sytuacji, kiedy towary te podlegały zwolnieniu przedmiotowemu lub kiedy dostawca był zwolniony od VAT ze względu na wysokość sprzedaży do 150.000 zł,

  • podatnik pozyskał towar od podatnika VAT, który również korzysta ze szczególnej procedury pozwalającej mu na opodatkowanie marży

  • podatnik pozyskał produkt od podatnika podatku od wartości dodanej w sytuacji, kiedy jego dostawa była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej w systemie marży. Nabywca musi jednak posiadać właściwe dokumenty potwierdzające nabycie towaru na takich zasadach. 

 

DZIEŁA SZTUKI, ANTYKI I PRZEDMIOTY KOLEKCJONERSKIE 

Dzieła sztuki to przedmioty wykonane własnoręcznie przez artystę, które nie są przedmiotami codziennego użytku np. obrazy, rysunki, malowidła, gobeliny, tkaniny ścienne, rzeźby, posągi, fotografie. Przedmioty kolekcjonerskie to monety, znaczki, banknoty, znaczki i stemple pocztowe, czyli takie przedmioty, które mają wartość zabytkową lub są stosowane jako ważny środek płatniczy, Pod pojęciem „antyki” zgodnie z ustawą rozumiemy „przedmioty, inne niż wymienione w powyższych punktach, których wiek przekracza 100 lat”

Przy sprzedaży dzieł sztuki, antyków oraz przedmiotów kolekcjonerskich obowiązuje stawka podstawowa VAT w wysokości 23%. Można jednak skorzystać ze stawki VAT 8%, którą stosuje się przy imporcie tych towarów lub gdy dzieła sztuki zostały przez przedsiębiorcę nabyte od ich twórcy lub spadkobiercy twórcy.



 

Dodaj komentarz do artykułu Faktura VAT marża
Skomentuj