> Porady > Firma > Jaki program do faktur?
Jaki program do faktur?

Jaki program do faktur?

Zlecenie wystawiania faktur firmom zajmującym się księgowością wiąże się z dużymi kosztami. Niewielu przedsiębiorców decyduje się na taką usługę, szczególnie jeżeli są one dopiero na początku swojej kariery.

 Zlecenie wystawiania faktur firmom zajmującym się księgowością wiąże się z dużymi kosztami.

Niewielu przedsiębiorców decyduje się na taką usługę, szczególnie jeżeli są one dopiero na początku swojej kariery.

Ograniczone koszty, poszukiwanie oszczędności i maksymalne uproszczenie wszystkich procedur – tego oczekują od każdej dziedziny swojej działalności.

Próbują zbudować firmę na solidnych fundamentach, jednak często niewielki budżet zmusza ich do podejmowania niewłaściwych decyzji.

Umiejętność wystawiania faktur jest przy prowadzeniu własnej firmy koniecznością.

Dobrym rozwiązaniem jest jednak specjalistyczny program.

Nasuwa się jednak pytanie, jaki program do faktur wybrać? 

 

Branża IT proponuje nam wiele rozwiązań. Są wśród nich rozbudowane systemy, pozwalające na zarządzanie praktycznie każdym aspektem działania przedsiębiorstwa. Nierzadko są one trudne w obsłudze, wymagają specjalistycznej wiedzy, co jest równoznaczne z wykształceniem programistycznym bądź doświadczeniem w tej dziedzinie.

Istnieją jednak takie programy, które przeznaczone są do konkretnych zadań. Ich obsługa jest prostsza, są bogate w funkcje tylko te, które są potrzebne dla danego obszaru zarządzania firmą. Wśród nich są programy do wystawiania faktur online. Z każdym kolejnym rokiem propozycji jest coraz więcej, narzędzia i aplikacje różnią się między sobą obsługą, funkcjami, ceną i dodatkowymi możliwościami. Podpowiadamy zatem, jaki program do faktur będzie najlepszy dla Ciebie, na co zwrócić uwagę i jakimi cechami powinien się charakteryzować.

 

Jak program do faktur? Na początek prosty w obsłudze! 

Jeżeli pierwsza faktura, jaką wystawisz, jest dopiero przed Tobą, to na pewno szukasz narzędzia, które pozwoli Ci przejść przez to niełatwe zadanie „bezboleśnie”. Zatem powinieneś szukać programu do faktur, który będzie posiadał przejrzysty interfejs, jego obsługa będzie maksymalnie prosta, natomiast wszystkie narzędzia odpowiednio opisane. W programie faktury.pl na pewno się nie zgubisz. Został on stworzony w języku polskim, a zatem nie będziesz miał wątpliwości co do poszczególnych opcji.

Ponadto, wiele czynności jest zautomatyzowanych, program dane kontrahenta uzupełnia za Ciebie. Wszystkie dokumenty znajdują się w zakładce „Wystaw dokument”, a te wystawione w „Lista dokumentów”. Twoi klienci i kontrahenci również mają swoje miejsce – to trzecia zakładka u góry, czyli „Klienci”.

 

Wzór faktur zgodny z obowiązującą ustawą o podatku 

Faktura jest dowodem księgowym, zasady jej wystawiania oraz forma została dokładnie opisana w ustawie o podatku VAT. Jeżeli zastanawiasz się, jaki program do faktur będzie dla Ciebie najlepszy, to powinieneś zapoznać się ze wzorem, jaki proponuje. Nie może w nim zabraknąć żadnego z poniższych elementów:

 • data wystawienia faktury

 • numer kolejnej faktury

 • data dokonania lub zakończenia dostawy towarów albo wykonania usługi bądź datę otrzymania zapłaty

 • dane sprzedawcy i nabywcy, czyli ich imiona i nazwiska lub nazwy podatnika oraz ich adresy,

 • numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,

 • numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku

 • dane dotyczące towaru lub usługi – nazwę towaru lub usługi, miarę i ilość dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług

 • cena jednostkową towaru lub usługi, cenę jednostkową netto

 • kwoty rabatów i obniżek cen

 • wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, wartość sprzedaży netto

 • stawka podatku

 • suma wartości sprzedaży netto

 • kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto

 • kwota należności ogółem.

Program faktury.pl pozwala wybrać również szereg innych opcji, w tym m.in.: odpowiedni dopisek do dokumentu, sposób zapłaty, dane odbiorcy, sposób dostawy towaru czy też inną walutę. Pamiętaj, że Twoja firma nieustannie się rozwija, powinieneś myśleć przyszłościowo, aby program do faktur, który wybierzesz, posłużył Ci przez dłuższy czas.

 

Jaki program do faktur dla kontrahentów zagranicznych?

Faktury wystawiamy zarówno dla polskich przedsiębiorców, jak też zagranicznych, co dotyczy przede wszystkim firm międzynarodowych. Taki dokument powinien być wystawiony w języku obcym, a ponadto bardzo często musi zawierać kwoty w innej walucie. W programie faktury.pl zyskujesz możliwość zmiany waluty z PLN na jedną z wielu, jakie są dostępne. System sam je przelicza zgodnie z aktualnie obowiązującym kursem PKB. Co więcej, faktura może być przetłumaczona na wiele języków, nie musisz zlecać tej usługi tłumaczowi i tym samym narażać siebie i swoją firmę na dodatkowe koszty.

 
Program do faktur z wieloma możliwościami

W tym miejscu w sposób szczególny należy przypomnieć, że Twoja firma się rozwija i będzie potrzebowała jeszcze bardziej funkcjonalnego narzędzia. W odpowiedzi na kluczowe pytanie, jaki program do faktur wybrać, nie może zabraknąć dużej ilości możliwości, szczególnie tych, które dotyczą rodzaju wystawianych dokumentów.

W programie faktury.pl znajdują się wzory nie tylko tradycyjnych faktur, ale również proformy, faktury zaliczkowej, korekty, faktury RR, rachunku, zamówienia, oferty, paragonu, kosztu, dokumentów magazynowych, noty korygującej i noty księgowej, noty obciążającej i reklamacji. Wzór każdej z nich jest zgodny z ustawą o VAT.

W celu jeszcze większej ilości możliwości program uzupełniono o moduł magazynu, czyli masz możliwość zarządzania swoim towarem oraz kontrolowania stanów magazynowych. Możesz ponadto przeprowadzać inwentaryzacje i obserwować statystyki. Nie zabrakło także archiwum dokumentów.

Musisz wiedzieć, że jesteś zobowiązany do przechowywania faktur przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym dokonano sprzedaży, jakiej ona dotyczy. Dokumenty możesz generować w formie PDF i wysyłać do klienta. Istnieją także takie funkcje, jak faktura cykliczna, przypomnienie i windykacja. Ciekawą opcją jest tworzenie spersonalizowanych wzorów dokumentów, umieszczając na nich logo firmy i znak wodny.

Zatem jaki program do faktur powinieneś wybrać? 

Musi być prosty w obsłudze, posiadać wszystkie funkcje, których potrzebujesz, a najlepiej gdyby posiadał ich więcej, bowiem być może w przyszłości okażą się dla Ciebie niezbędne. Dobrze, kiedy jest wzbogacony o moduł magazynu i oczywiście listę kontrahentów. Wszystkie te cechy posiada program faktury.pl. Przekonaj się sam! 

 

 

 

Poprzedni artykuł:

Program dla firm
Dodaj komentarz do artykułu Jaki program do faktur?
Skomentuj