Wszystkie rodzaje faktur

Wszystkie rodzaje faktur

Dobry program do wystawiania faktur cechuje się możliwością wystawienia każdego dokumentu jaki potrzebuje firma, by prawidłowo funkcjonowała.


W faktury.pl wystawić można wszystkie rodzaje faktur jak również inne dokumenty księgowe i nieksięgowe.


Każdy z nich posiada przejrzysty i bogaty w funkcjonalność szablon, w którym wypisuje się informacje wymagane przez ustawodawcę oraz treść informującą kontrahenta o szczegółach transakcji.

W faktury.pl można wystawić takie faktury i dokumenty jak:

1 Faktura,  może być z vat (23%, 8%, 19%,0%) lub bez vat. Może być zwolniona (ZW), nie podlegać podatkowi (NP), z odwrotnym obciążeniem (OO), faktura vat marża

Rodzaje wystawianych faktur na faktury.pl

2. Faktura zaliczkowa czyli dokument księgowy, który wystawia się przed rozpoczęciem transakcji lub w trakcie w sytuacji,  gdy kontrahent wpłaca zaliczkę lub zadatek na poczet zamówienia.

Rodzaje dokumentów wystawianych na faktury.pl


3. Faktura walutowa to dokument w innej walucie niż PLN. W przypadku tego dokumentu bardzo ważny jest kurs waluty wraz z jego datą. Wystawić fakturę można w każdej dostępnej walucie, jednakże najczęściej wybierane są  EURO, USD, Funt, Korona.

4. Faktura korygująca tym dokumentem wystawca koryguje błędy zawarte w fakturze merytoryczne, cenowe, podatkowe. Faktura korygująca wystawiana jest również w sytuacji rezygnacji lub zwrotu z zakupionego towaru czy usługi.

Faktura korygująca na faktury.pl


5. Faktura RR wystawiana jest rolnikowi za sprzedaż towarów rolniczych. To wyjątkowa forma dokumentu, którego wystawcą jest nabywca.

Faktura RR w programie do fakturowania faktury.pl


6 Proforma jest dokumentem nieksięgowym, potwierdzającym zawarcie transakcji. Na podstawie proformy należy wystawić fakturę właściwą.

Proforma w oprogramowaniu faktury.pl


7. Rachunek

Rachunek w oprogramowaniu faktury.pl


8. Zamówienie wystawione może być w dwóch wariantach, jako sformalizowanie transakcji z kontrahentem lub złożenie zamówienia na dany towar do dostawcy.

Zamówienie w programie faktury.pl


9. Oferta tworzona jest dla kontrahenta w celu przedstawienia mu oferowanych produktów lub usług, cen, warunków transakcji.

Wystawianie oferty handlowej na faktury.pl


10. Paragon

Paragony w programie do faktur online faktury.pl


11. Dokumenty KP i KW

Dokument KP w programie faktury.plDokument KW w oprogramowaniu faktury.pl


12. Dokumenty magazynowe PZ oraz WZ

Dokument PZ w programie faktury.plDokument WZ w programie faktury.pl


13. Noty korygujące, księgowe i obciążeniowe

14. Reklamacje


Przy prowadzeniu firmy, która jest płatnikiem podatku vat najczęściej używa się faktury wykazującej vat, jak również w użyciu są faktury zaliczkowe, faktury korygujące, noty księgowe.
Przedsiębiorstwo, które nie jest płatnikiem podatku vat wystawia przeważnie faktury bez vat, które nie posiadają kwot netto, vat i brutto a jedynie informację o cenie i ilości. Dodatkowo bez vat można być potrzebna faktura zaliczkowa bez vat lub faktura korygująca bez vat.


Dla rolników przeznaczona jest faktura RR a w przypadku konieczności dostępna jest faktura korygująca RR


Innymi dokumentami obiegowymi jest faktura walutowa, faktura vat marża, faktura z odwrotnym obciążeniem.  Do każdej z nich można wcześniej wystawić takie dokumenty jak: faktura zaliczkowa w walucie czy faktura korygująca w euro czy innej walucie.Wszystkie rodzaje faktur

Poprzedni artykuł:

Program magazynowy

Następny artykuł

Wysyłka efaktur
Dodaj komentarz do artykułu Wszystkie rodzaje faktur
Skomentuj