Wydruk paragonów fiskalnych. Integracja z drukarkami fiskalnymi.

Wydruk paragonów fiskalnych. Integracja z drukarkami fiskalnymi.

Możliwość bezpośredniego wydruku paragonów fiskalnych z serwisu Faktury.pl na drukarkach fiskalnych.

Wystawianie paragonów w firmie – kiedy jest obowiązkowe? Kto może skorzystać ze zwolnienia?

Prowadzisz sprzedaż do klientów indywidualnych? W takim razie koniecznie sprawdź, kiedy możesz zrezygnować z wystawiania paragonów, a kiedy masz obowiązek ich dostarczenia. Jest to szczególnie istotne dla firm prowadzących działalność online – inwestycja w kasę fiskalną wydaje się często zbędnym wydatkiem, a konieczność ręcznego wpisywania każdego zamówienia do kasy zajmuje mnóstwo czasu. Rozwiązaniem są faktury.pl, nasz program możesz zsynchronizować z drukarką fiskalną. Zacznijmy jednak od podstaw.

Kiedy firma nie ma obowiązku wystawiania paragonów

Przede wszystkim ze stosowania kasy fiskalnej zwolnione są firmy, gdzie sprzedaż do osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych wynosi mniej niż 20 000 zł rocznie. 20 000 zł rocznie to ok. 1667 zł miesięcznie. Kwota absurdalnie niska, więc w zasadzie w segmencie B2C niemal każdy ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej.

Dodatkowo ze zwolnienia nie mogą korzystać podatnicy, których sprzedaż dla osób fizycznych wynosiła mniej niż 80% całkowitej sprzedaży. Dlatego nie skorzystają z niego firmy, które skupiają się działalności B2B, a działalność B2C jest dla nich dodatkiem.

Jednak jest dobra wiadomość dla firm, które prowadzą działalność online. Do końca 2023 roku ze zwolnienia można korzystać, gdy dostawa towaru odbywa się za pośrednictwem poczty lub kuriera, a płatność za zakupy odbywa się za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Ponadto ewidencja i dowody dokumentujące zapłatę muszą jednoznacznie wskazywać, co było przedmiotem transakcji.

Jednak od tego też jest kilka wyjątków.

Kiedy podatnik ma obowiązek wystawiania paragonów?

Jednak to zwolnienie nie dotyczy wszystkich produktów. Szczegóły znajdziesz w rozporządzeniu Ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z 28 grudnia 2021 roku.

Zwolnienie nie obejmuje m.in.:

 • Części do silników
 • Nadwozia do pojazdów silnikowych
 • Komputery
 • Wyroby z metali szlachetnych
 • Wyrobów tytoniowych
 • Napojów alkoholowych
 • Perfum i wód toaletowych

Ze zwolnienia są wykluczone także niektóre usługi m.in.:

 • Doradztwo podatkowe
 • Fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne
 • Mycie, czyszczenie samochodów
 • Opieka medyczna świadczona przez lekarzy i dentystów

Pełną listę produktów i usług, które nie są objęte zwolnieniem, znajdziesz w rozporządzeniu.

Trzeba także zwrócić uwagę na szczególne sytuacje, które pozbawiają zwolnienia z obowiązku wystawienia paragonu.

Przede wszystkim, jeśli kupujący odbierze towar osobiście w siedzibie sklepu, to niezbędne jest wystawienie paragonu. Nawet jeśli płatność za zakupy odbyła się online i pozwala ona zidentyfikować przedmiot sprzedaży. Powód jest prosty – żeby skorzystać ze zwolnienia, produkt musi być wysłany np. za pośrednictwem firmy kurierskiej.

Podobny obowiązek powstaje przy płatności gotówką. W zwolnieniu wymienione są 3 formy płatności: przelew za pośrednictwem poczty, banku lub kasy oszczędnościowo-kredytowej. Nie ma wymienionej gotówki, dlatego, jeśli oferujesz klientom płatność przy odbiorze, to musisz wystawić paragon osobom, które skorzystają z tej opcji.

Jak wygodnie drukować paragony do zamówienia? Skorzystaj z integracji z drukarką fiskalną w Faktury.pl

Jednym z możliwych rozwiązań na dodanie paragonu do zamówienia jest po prostu ręczne nabicie zamówienia na kasę fiskalną. To sposób najprostszy, jednak najbardziej czasochłonny. Zwłaszcza w dużych sklepach, które sprzedają setki, albo i tysiące produktów dziennie.

Znacznie wygodniejsze jest skorzystanie z systemu Faktury.pl, który możesz zintegrować z następującymi protokółami wydruku:

 • Posnet
 • Thermal
 • Farex
 • Novitus XML
 • Innova
 • Elzab

Dzięki temu jest kompatybilny z większością drukarek fiskalnych dostępnych dziś na rynku. Korzystając z tej opcji, nie musisz ręcznie nabijać produktu, lecz po wystawieniu paragonu możesz go wydrukować za pomocą kilku kliknięć. Nie ma obowiązku ręcznego nabijania produktów na kasę fiskalną.

To wygodne i praktyczne rozwiązanie, które pozwala oszczędzić masę czasu. To szczególnie korzystna opcja dla przedsiębiorców, którzy prowadzą tylko działalność online – zamiast inwestować w kasę fiskalną, możesz kupić drukarkę fiskalną.

Paragony a e-paragony – kiedy nie musisz drukować paragonu?

W 2020 roku pojawiła się możliwość stosowania e-paragonów. W skrócie i uproszczeniu są to klasyczne paragony, tylko w formie elektronicznej. Mogą być one wystawione przez elektroniczne kasy fiskalne.

Ich przewagą jest to, że nie trzeba drukować paragonów. Zamiast tego e-paragon dostarczyć klientowi np. mailem. To także sposób na oszczędzenie czasu, bo proces dostarczania paragonu można w istotnym stopniu zautomatyzować.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że obecnie to klasyczne paragony są domyślną formą i muszą być dostarczone klientowi. Chyba że ten wyrazi życzenie otrzymania wyłącznie e-paragonu.

Program faktury.pl umożliwia nie tylko wydruk paragonu, ale także wysłanie wystawionego dokumentu bezpośrednio do klienta wiadomością e-mail. Dlatego, jeśli oferujesz klientom e-paragony, to faktury.pl wystawisz i wyślesz je z łatwością. 

 

Poprzedni artykuł:

Zlecenie produkcyjne
Dodaj komentarz do artykułu Wydruk paragonów fiskalnych. Integracja z drukarkami fiskalnymi.
Skomentuj