> Porady > Podatki > Co warto wiedzieć na temat wystawiania faktur w 2020?
Co warto wiedzieć na temat wystawiania faktur w 2020?

Co warto wiedzieć na temat wystawiania faktur w 2020?

Czy w 2020 roku Ministerstwo Finansów wyeliminuje tradycyjne faktury papierowe ? Sprawdź jakie kroki poczyniło Ministerstwo Finansów w sprawie tradycyjnych faktur papierowych.

Rok 2020 będzie przełomowy dla przedsiębiorców – zarówno będących czynnymi płatnikami podatku VAT, jak i nievatowców. Ministerstwo Finansów poczyniło odważne kroki w celu całkowitego wyeliminowania tradycyjnych faktur papierowych. Zostaną one już niebawem w 100% zastąpione elektronicznymi dokumentami sprzedażowymi. Ma to na celu zapobieganie nadużyciom podatkowym i sprawniejsze przeprowadzanie kontroli skarbowej. Dlatego od 1 stycznia 2020 wszystkie firmy będące płatnikami VAT muszą prowadzić elektroniczną ewidencję faktu w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) oraz przesyłać go w terminie do 25-go dnia następnego miesiąca do Urzędu Skarbowego w postaci pliku o formacie XML.

Ewidencja tego typu będzie obowiązkowa również dla przedsiębiorców zwolnionych z VAT, począwszy od 1ipca 2020 roku. Nie będą oni jednak musieli dostarczać pliku JPK do organów skarbowych – wystarczy, że pozostaną w posiadaniu pliku ewidencjonującego sprzedaż oraz zakupy na wypadek ewentualnej kontroli.

W jaki sposób wystawiać faktury w 2020 roku?

Warto zatem już teraz zrezygnować z papierowego fakturowania VAT i wybrać funkcjonalny program do sporządzania faktur elektronicznych. Należy pamiętać, że na fakturze online powinny znaleźć się wszystkie informacje (oprócz podpisu przedsiębiorcy), wymagane dotychczas do zamieszczenia na tradycyjnym dokumencie sprzedażowym. Zalicza się do nich:

  • unikalny numer identyfikujący fakturę,

  • nagłówek „faktura VAT” lub „faktura”,

  • miejscowość oraz data wystawienia faktury,

  • data wykonania zamówienia,

  • ostateczny termin opłacenia faktury,

  • nazwy produktów lub usług wchodzących w skład zamówienia,

  • jednostka miary,

  • liczba produktów lub usług,

  • waluta,

  • stawki oraz kwoty ewentualnych upustów i rabatów,

  • stawka podatku VAT,

  • jednostkowe kwoty netto,

  • suma netto,

  • jednostkowe kwoty brutto,

  • suma brutto,

  • dane adresowe oraz identyfikacyjne sprzedawcy (NIP, nazwa firmy oraz adres),

  • dane identyfikacyjne (NIP i nazwa firmy lub imię i nazwisko) oraz adresowe kupującego.

Co do zasady na fakturze online przedsiębiorcy umieszczają również informację dotyczącą sposobu płatności za fakturę. Jest to najczęściej przelew wraz ze wskazaniem numeru rachunku w banku. Dobre programy do fakturowania pozwalają również na zamieszczenie dodatkowych uwag – dotyczących np. opakowania, miejsca odbioru dostawy czy innych ważnych instrukcji dla kupującego.

Dowolny format numerowania faktur

Aby odnalezienie każdej faktury zajmowało jak najmniej czasu, warto zachować jednolity format numerowania. System Faktury.pl proponuje użytkownikowi domyślny format, który jednak w łatwy sposób można dostosować względem własnych preferencji. Wystarczy kliknąć w symbol koła zębatego i wskazać interesujący nas wariant.

Dodatkowe funkcje, z których warto korzystać

Dodatkowe funkcje, z których warto korzystaćOprogramowanie do fakturowania zostało również wyposażone w dodatkowe opcje, które przyśpieszają wypełnienie formularza i jego wysłanie do klienta. Niezwykle przydatny jest moduł masowych faktur, pozwalający wysyłać faktury jednocześnie do wielu różnych klientów. Jeśli rozliczasz się z kontrahentami na zasadzie abonamentu, pozwoli Ci to zyskać bardzo wiele cennego czasu. Oszczędzisz go również za sprawą funkcji automatycznego pobierania danych identyfikacyjnych i adresowych klientów z bazy GUS-u. Wystarczy, że wskażesz NIP lub nazwę firmy, a pozostałe dane zostaną uzupełnione w kilka sekund. Przy kolejnym wystawianiu faktury online możesz wczytywać zarówno zapisane w systemie dane kontrahentów, jak i nazwy produktów.

Nie musisz się obawiać, że popełnisz jakikolwiek błąd na etapie obliczeń podatkowych. Oprogramowanie wylicza wszystkie wartości automatycznie, na podstawie wskazanej wartości podatku VAT oraz kwot netto. Masz możliwość wybrania dowolnej stawki podatkowej, a także wygenerowania faktury w innej walucie. Błyskawicznie zdołasz również przetłumaczyć dokument sprzedażowy na inny język.

Opcje personalizacji faktur

W systemie Faktury.pl zdołasz dowolnie zaprojektować wygląd faktury. Możesz wybierać spośród gotowych szablonów graficznych, a także stworzyć własną stopkę oraz nagłówek. Masz poza tym możliwość dołączenia do faktury dowolnego pliku, np. formularzu zamówienia, oferty handlowej czy paragonu.

Windykacja online w programie do fakturowania

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później trafi na nierzetelnego kontrahenta, który będzie zwlekał ze zrealizowaniem płatności. Dlatego program Faktury.pl został rozszerzony o opcję windykacji elektronicznej. Za jej pomocą zdołasz błyskawicznie wyegzekwować zaległą należność.

Program magazynowy oraz ewidencja kosztów

Oprogramowanie Faktury.pl to nie tylko prosty w obsłudze system do wystawiania faktur, lecz także kompletna platforma ułatwiająca księgowanie. Została ona wyposażona w moduł pomagający w zarządzaniu oraz kontroli towarów, a także funkcję ewidencjonowania kosztów firmy.

Przetestuj program do faktur za darmo

Możesz sprawdzić w praktyce jak działa system do fakturowania, nie ponosząc z tego tytułu jakikolwiek kosztów. Okres testowy trwa aż 30 dni – po dokonaniu rejestracji zyskujesz dostęp do wszystkich funkcji programu.

 

 

Dodaj komentarz do artykułu Co warto wiedzieć na temat wystawiania faktur w 2020?
Skomentuj