> Porady > Handel > Jak stworzyć ofertę handlową?
Jak stworzyć ofertę handlową?

Jak stworzyć ofertę handlową?

 

Przygotowanie dobrej i skutecznej oferty handlowej nie należy do rzeczy prostych.

Okazuje siÄ™, że nawet dobry produkt, który powinien sprzedać siÄ™ sam, musi zostać odpowiednio zaprezentowany, aby potencjalny klient zainteresowaÅ‚ siÄ™ nim.

Dobry pomysÅ‚ na biznes, bogata oferta produktowa, towary wysokogatunkowe – to wszystko skÅ‚ada siÄ™ na sukces marki.

Nie można jednak zapominać, że w momencie, kiedy przedsiÄ™biorstwo zaczyna funkcjonować, nasza rola zwiÄ…zana z troskÄ… o ofertÄ™ siÄ™ koÅ„czy – ona już jest, ale może być jeszcze lepsza i oczywiÅ›cie musi trafić do potencjalnego klienta. 

 

Jak stworzyć ofertę handlową, aby przyniosła szybkie oraz wymierne efekty?

OfertÄ… handlowÄ… nazywamy propozycjÄ™ sprzedaży, niekiedy zakupu, towaru lub usÅ‚ugi. Jest to pewnego rodzaju dokument, który zawiera również warunki dalszej wspóÅ‚pracy, czyli w tym przypadku warunki umowy kupna-sprzedaży. Oferta handlowa nie jest jednak reklamÄ…! Wiele firm o tym zapomina, próbujÄ…c jej nadać reklamowy charakter, a to może wywoÅ‚ać tylko odwrotny do pożądanego efekt.

Zastanawiasz siÄ™, jak stworzyć ofertÄ™ handlowÄ…, dziÄ™ki której bÄ™dziesz miaÅ‚ wiÄ™ksze szanse na pozyskanie klienta? Na poczÄ…tek warto sobie uÅ›wiadomić, dlaczego wÅ‚aÅ›ciwie jest ona taka istotna, jaka jest jej rola.

OfertÄ™ handlowÄ… można nazwać propozycjÄ…, zaproszeniem, a niektórzy nawet twierdzÄ…, że jest to forma „uwodzenia klienta”. Chcemy zbudować z nim trwaÅ‚y, oparty na wzajemnym zaufaniu i korzyÅ›ciach zwiÄ…zek. Trzeba jednak zacząć, zrobić ten pierwszy krok, pokazać, że „ja tutaj jestem”. Może nam w tym pomóc oferta handlowa. Odpowiednio stworzona, czyli nawiÄ…zujÄ…ca do indywidualnego charakteru firmy, bÄ™dÄ…ca odpowiedziÄ… na potrzeby i oczekiwania konkretnej grupy docelowej, interesujÄ…ca, ciekawa oraz wyróżniajÄ…ca siÄ™ spoÅ›ród dziesiÄ…tek innych, jakie napÅ‚ywajÄ… do konsumentów każdego dnia to Twój cel.

 

Oferta handlowa to też dokument

Stworzenie oferty handlowej możliwe jest z wykorzystaniem programu do wystawiania faktur faktury.pl. ZnalazÅ‚a siÄ™ ona wÅ›ród innych dokumentów, które najczęściej przeznaczone sÄ… do potwierdzania transakcji, wydania towaru, zapÅ‚aty, otrzymania należnoÅ›ci itp. Tym razem jest inaczej. Oferta handlowa niczego nie potwierdza, jest informacjÄ…, wiadomoÅ›ciÄ… dla potencjalnego klienta, ale nie tylko. WysyÅ‚ana jest również do tych, z którymi firma czÄ™sto pracuje już od dÅ‚uższego czasu. Jest to uwarunkowane pojawieniem siÄ™ w ofercie nowego produktu lub atrakcyjnym rabatem przygotowanym indywidualnie dla tego konkretnego klienta.

Czy zatem oferta handlowa jest dokumentem? Zgodnie z wieloma definicjami, dokument jest Å›wiadectwem konkretnego zjawiska, które zostaÅ‚o sporzÄ…dzone we wÅ‚aÅ›ciwej formie dla danego miejsca i czasu. Jest to utrwalona na noÅ›niku materialnym pewna myÅ›l, informacja. Oferta handlowa jest zatem dokumentem i co wiÄ™cej, dokumentem ważnym, który bardzo czÄ™sto stanowi podstawÄ™ do nawiÄ…zania dalszej wspóÅ‚pracy.

 

Jak stworzyć ofertę handlową w formie papierowej?

TworzÄ…c ofertÄ™ handlowÄ…, mamy wiele możliwoÅ›ci. Praktycznie sÄ… one nieograniczone, gdyż ze wzglÄ™du na to, że gÅ‚ównym jej celem jest przekazanie najistotniejszych informacji o ofercie lub produkcie w sposób możliwie jak najbardziej atrakcyjny. Kreatywność jest jak najbardziej wskazana, jednak należy pamiÄ™tać, że nadal mamy do czynienia z dokumentem, WAÅ»NYM dokumentem.

Jak stworzyć ofertÄ™ handlowÄ…? Może mieć ona formÄ™ papierowÄ…, która do niedawna byÅ‚a jedynÄ…, jakÄ… mogliÅ›my wykorzystać. Dokument byÅ‚ drukowany, o ile nie byÅ‚ oczywiÅ›cie sporzÄ…dzony rÄ™cznie, adresowany i wysyÅ‚any pocztÄ… do klienta. To trwaÅ‚o, czasami nawet kilka dni, a zdarzaÅ‚o siÄ™ nawet, że list wÅ›ród pokaźnej wielkoÅ›ci korespondencji nie zostaÅ‚ w ogóle zauważony.

Nadal jednak wielu przedsiÄ™biorców decyduje siÄ™ na wysyÅ‚anie oferty w formie papierowej. Czy trzeba o czymÅ› pamiÄ™tać przy jej tworzeniu czy mamy peÅ‚nÄ… dowolność? Jest kilka elementów, które mimo wszystko powinny siÄ™ w niej znaleźć:

  • dane nabywcy i sprzedawcy, ich imiona i nazwiska oraz adresy

  • tytuÅ‚ oferty, czyli np. oferta handlowa, oferta sprzedaży, oferta wspóÅ‚pracy lub inne

  • dane dotyczÄ…ce produktu, który prezentujemy. Nie może zabraknąć jego nazwy krótkiego opisu – zastosowania, cech i funkcji

  • cenÄ™ jednostkowÄ… towaru lub usÅ‚ugi, a w przypadku rabatów i obniżek również ich wartość

  • wartość netto produktu

Bez tych informacji oferta handlowa jest praktycznie bezwartościowa. Nawet odpowiednio opisany pod względem korzyści produkt nie zostanie sprzedany, jeżeli potencjalny klient nie otrzyma informacji na temat sprzedawcy i ceny towaru. Przypominamy raz jeszcze, oferta handlowa jest dokumentem!

 

Jak stworzyć ofertę handlową online?

W biznesie liczy siÄ™ szybkość, refleks i skuteczny przepÅ‚yw informacji. Podczas, gdy oferta handlowa wysÅ‚ana listem dociera do klienta po 2-3 dniach, ta w formie elektronicznej czyli online natychmiast po jej wysÅ‚aniu! Wyobraź sobie, że w ciÄ…gu tych 3 dni Twój klient może na swojÄ… skrzynkÄ™ e-mailowÄ… otrzymać kilkanaÅ›cie podobnych ofert do Twojej. Niestety, albo na szczęście, kto pierwszy, ten lepszy!

 

Jak stworzyć ofertÄ™ handlowÄ… i wysÅ‚ać jÄ… mailem do potencjalnego klienta? 

  • Zarejestruj siÄ™ na stronie faktury.pl. Jeżeli już masz swoje konto, to po prostu siÄ™ zaloguj.

  • NastÄ™pnie z zakÅ‚adki „Wystaw dokument” wybierz opcjÄ™ „Oferta handlowa”.

  • Zobaczysz odpowiedni formularz, który musisz uzupeÅ‚nić o konkretne dane, takie same jak przy tworzeniu oferty handlowej w formie papierowej.

  • Zapisz dokument w PDF.

  • WyÅ›lij ofertÄ™ do potencjalnego klienta. PamiÄ™taj, aby Twój adresat byÅ‚ wÅ‚aÅ›ciwy, czyli taki, który rzeczywiÅ›cie może być zainteresowany TwojÄ… ofertÄ…. PomyÅ‚ki siÄ™ zdarzajÄ…, ale w miarÄ™ możliwoÅ›ci, należy ich unikać – zaoszczÄ™dzisz czas i zwiÄ™kszysz swojÄ… skuteczność dziaÅ‚ania. 

Oferta handlowa w formie elektronicznej to przede wszystkim duża oszczędność czasu i na pewno pieniędzy. Działamy szybciej, do klienta możemy dotrzeć przed konkurencją, natomiast nasza oferta prezentuje się profesjonalnie i zawiera wszystkie ważne dla naszego adresata informacje. Nie zapominaj o tym, że musi być ona także ciekawa.

Zastanów siÄ™, jak możesz jÄ… wzbogacić, jak chwytliwie zatytuÅ‚ować wiadomość, o jakich korzyÅ›ciach powinien wiedzieć Twój potencjalny klient. Z drugiej jednak strony taki dokument najlepiej, kiedy zawiera konkrety, nie jest dÅ‚ugim poematem i nie wodzi klienta za nos po kolejnych maÅ‚o znaczÄ…cych zdaniach. Takie oferty handlowe stworzysz w naszym programie faktury.pl 

 

 

 

Dodaj komentarz do artykułu Jak stworzyć ofertę handlową?
Skomentuj