> Porady > Podatki > Faktura bez VAT
Faktura bez VAT

Faktura bez VAT

 

 

Czy wiesz, że będąc podatnikiem zwolnionym z VAT, również możesz wystawiać faktury?

Taka możliwość istnieje od roku 2014, kiedy zmieniły się przepisy dotyczące wystawiania faktur, które dokumentują sprzedaż. Do 2012 roku czynność tą mogły wykonywać tylko te osoby, które były podatnikami VAT, a w 2013 roku wprowadzono ten przywilej dla przedsiębiorców, którzy zarejestrowali się w urzędzie jako podatnicy VAT - korzystający ze zwolnienia.

Kolejne zmiany w życie weszły rok później.

Faktura bez VAT wystawiana jest przez podatników korzystających ze zwolnienia VAT już od 3 lat. Na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, który nawiązuje do limitu obrotów 150 000 zł, mają oni możliwość zamiast rachunku wystawiać fakturę bez VAT. Oznacza to, że rezygnują oni z rachunku na rzecz wspomnianego dokumentu. Faktura bez VAT powinna jednak zawierać właściwą adnotację, a mianowicie przepisy ustawy lub akt wydany na podstawie ustawy, który jest podstawą stosowania zwolnienia podatkowego, przepisy dyrektywy, które warunkują zwolnienie od podatku lub też inne podstawy prawne, które jednoznacznie wskazują na korzystanie ze zwolnienia.

Jeżeli jednak korzystamy z limitu 150 000 zł obrotów, faktura bez VAT nie musi być wzbogacona o postawę zwolnienia, jednak podatnik może ją zamieścić, jeżeli wyrazi taką chęć.

Warto wiedzieć, że wszystkie dokumenty, które są niezbędne do potwierdzenia transakcji i zakupu/sprzedaży można wystawiać drogą elektroniczną. Serwis faktury.pl również pozwala na generowanie takich dokumentów, wśród których obecna jest faktura bez VAT. To znacznie ułatwia i tym samym przyśpiesza cały proces fakturowania, a podatnicy zwolnieni z VAT chętniej korzystają z wyboru wystawiania rachunku lub faktury bez VAT.

Faktura bez VAT – co powinno się w niej znaleźć?

W przypadku, kiedy korzystamy ze zwolnienia podmiotowego z VAT, na fakturze nie mamy obowiązku umieszczania danych dotyczących numeru, który jest podstawą do zidentyfikowania nabywcy towarów lub też usług dla podatku lub podatku od wartości dodanej, stawki podatku oraz kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto. Faktura bez VAT podatnika zwolnionego z VAT ze względu na rodzaj prowadzonej działalności powinna zawierać następujące dane:

  • datę wystawienia faktury bez VAT oraz numer kolejny

  • dane osoby wystawiającej fakturę oraz nabywcy towaru wraz z ich adresami

  • ilość lub też miarę towaru

  • cenę jednostkową i kwotę należności ogółem

  • przepis, który warunkuje możliwość zwolnienia od podatku.

Istotne jest również to, kiedy faktura bez VAT powinna zostać wystawiona. Podatnik ma na to czas do 15 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym został dostarczony towar lub wykonana została usługa.

 

Obowiązkowe wystawianie faktur

Każdy przedsiębiorca, który świadczy usługi na rzecz firmy, ma obowiązek wystawiania faktur. Nabywca towaru bądź też usługi może zażądać od usługodawcy wystawienia takiego dokumentu w terminie do 3 miesięcy od końca tego miesiąca, w którym został dostarczony towar, wykonano usługę lub też została otrzymana całość bądź też część zapłaty.

Faktura bez VAT czy rachunek?

Będąc nievatowcem masz zatem wybór – możesz wystawiać rachunek lub fakturę bez VAT. Pozostaje jeszcze pytanie, kiedy należy skorzystać z pierwszej, a kiedy z drugiej możliwości.

Jak już zostało wspomniane, każdy przedsiębiorca, który świadczy usługi na rzecz firmy może, a nawet powinien, wystawiać fakturę. Jeżeli jednak sprzedaż odbywa się na rzecz osób prywatnych, dokumentem, który potwierdza sprzedaż, jest najczęściej paragon fiskalny. Kupujący może zażyczyć sobie jednak wystawienia faktury, a przedsiębiorca powinien spełnić jego prośbę. Rachunki wystawia się zatem w przypadku, kiedy nie ma obowiązku wystawiania faktury lub osoba korzystająca z usług zgłosiła, iż chce taki rachunek otrzymać.

 

Wystawiamy fakturę bez VAT i inne dokumenty w faktury.pl

Aby móc korzystać z internetowego programu do wystawiania faktur, należy się zarejestrować na stronie, podając jedynie adres e-mail oraz hasło. To wystarczy, aby już już po chwili mieć możliwość wystawiania i generowania pierwszych dokumentów. Aby faktura bez VAT została poprawnie wystawiona, konieczne jest uzupełnienie właściwych danych, o które poprosi nas system. Dotyczą one tych, o których wspomniane było już na początku, czyli dane na fakturze elektronicznej są takie same, jak w przypadku faktury w formie papierowej. Dla przypomnienia są to: data wystawienia faktury i numer kolejny, dane wystawiającego fakturę, jak też nabywcy towaru bądź też usług, ilość i miara towaru, cena jednostkowa i kwota ogółem.

Warto jednak podkreślić, że w przypadku faktury online nie ma konieczności za każdym razem uzupełniania wszystkich danych obu stron transakcji, czyli Twoich i Twojego kontrahenta bądź klienta. Otóż za pośrednictwem systemu masz możliwość stworzenia bazy danych swoich kontrahentów. Służy do tego zakładka „Lista Kontrahentów”, gdzie znajdziesz wszystkich swoich partnerów biznesowych wraz z niezbędnymi o nich informacjami, których potrzebujesz do wygenerowania stosownego dokumentu. Możesz dodawać kolejnych partnerów w dowolnym momencie i tym samym poszerzać swoją listę i bazę danych.

 
Przekonaj się, jak wiele zyskujesz!
  • Oszczędność czasu – ręczne wystawianie faktur bez VAT, ale też innych dokumentów, jak rachunków czy też faktur korygujących, bywa bardzo czasochłonne. Robiąc to online, zajmuje Ci to zaledwie kilka minut, a w przypadku danych kontrahenta, jakie dostępne są w Twojej bazie, nawet niecałą minutę.

  • Oszczędność pieniędzy – oprócz tego, że nie musisz wypełniać papierowej wersji faktury, to również nie naruszasz swojego firmowego budżetu. Na czym oszczędzasz? Na zakupie papieru, kopert, znaczków pocztowych, tuszu do drukarki, a także na opłatach pocztowych.

  • Wygodę – faktura bez VAT może zostać wystawiona w dowolnym momencie - niezależnie od tego, czy obecnie znajdujesz się w firmie, na spotkaniu z kontrahentem czy też w domu. Potrzebujesz do tego jedynie komputera i dostępu do Internetu.

  • Porządek w dokumentacji – cała dokumentacja znajduje się w Twoim komputerze w naszym systemie. Masz do niej dostęp przez 24/7. Jesteś w stanie w krótkim czasie znaleźć właściwą fakturę, nie przeszukując wszystkich segregatorów z dokumentami Twojej firmy

  • Zaufanie kontrahentów – szybkie wystawianie faktur stanowi również korzyści dla kontrahenta, który w krótkim czasie otrzymuje dowód zakupu. To przekłada się na jego zaufanie i pozytywną opinię o Twojej firmie.

 

 

Dodaj komentarz do artykułu Faktura bez VAT
Skomentuj