> Porady > Podatki > Jak wystawiać faktury w 2020 roku?
Jak wystawiać faktury w 2020 roku?

Jak wystawiać faktury w 2020 roku?

Jak w szybki i łatwy sposób wystawić fakturę w 2018 roku ? Jak wybrać najlepszy program do fakturowania?

Ministerstwo Finansów od 1 stycznia 2020 roku objęło wszystkich przedsiębiorców będących czynnymi płatnikami podatku VAT obowiązkiem ewidencjonowania transakcji w programie komputerowym. Bez względu na wielkość prowadzonej firmy, są oni również zobowiązani do generowania pliku JPK (Jednolitego Pliku Kontrolnego) i dostarczania go do Urzędu Skarbowego nie później niż do 25 dnia każdego miesiąca. Od 1 lipca 2020 ewidencja tego typu obejmie również tak zwanych nievatowców. Oznacza to, że w 2020 roku całkowicie do lamusa odchodzą tradycyjne papierowe faktury. Dzięki konieczności elektronicznego fakturowania, organy podatkowe będą w stanie łatwiej kontrolować firmy i przeciwdziałać ewentualnym nadużyciom.

Jak wystawić fakturę elektroniczną?

Do tej pory sporządzałeś jedynie papierowe faktury i nie masz pojęcia, jakie są zasady wystawiania faktur online? Dobra wiadomość jest taka, że to jest znacznie prostsze w porównaniu do tradycyjnego fakturowania. Nie potrzebujesz nawet podpisu na dokumencie, a pozostałe pozycje faktury są analogiczne jak w przypadku faktury papierowej. Należy zatem pamiętać, aby umieścić następujące dane:

  • data oraz miejscowość sporządzenia faktury sprzedażowej,

  • nagłówek „faktura” lub „faktura vat”,

  • ostateczny termin, do którego kupujący powinien zapłacić za fakturę,

  • nazwy produktów lub usług będących przedmiotem zamówienia,

  • unikalny numer faktury na potrzeby ewidencjonowania,

  • dane adresowe oraz identyfikacyjne sprzedawcy (nazwa firmy oraz NIP),

  • dane adresowe oraz identyfikacyjne kupującego – w przypadku firmy będzie to jej nazwa oraz NIP, natomiast w przypadku osoby fizycznej jej imię oraz nazwisko,

  • jednostka miary (np. sztuka, metry, gramy, litry, metry sześcienne etc.),

  • ilość produktów/usług, których dotyczy faktura,

  • waluta,

  • stawka i wyliczona kwota podatku,

  • wartość jednostkowa netto każdego produktu,

  • suma netto,

  • wartości jednostkowe brutto,

  • cena całkowita brutto zamówienia.

W przypadku elektronicznej faktury zwykle preferowana jest metoda płatności w postaci przelewu na konto bankowe. Warto zatem umieścić na fakturze numer rachunku bankowego, na który chcemy otrzymać pieniądze. Poza tym w treści dokumentu sprzedażowego mogą się znaleźć dodatkowe uwagi. Najczęściej dotyczą one opakowania, miejsca odbioru towaru czy też liczby godzin poświęconych na realizację zamówienia. Zamieszczenie ostatniej z wymienionych uwag jest konieczne ze względu na zapisy ustawy o minimalnej stawce godzinowej, które dotyczą przedsiębiorców działających w charakterze samozatrudnienia.

Jak wybrać najlepszy program do fakturowania?

Zanim wystawić pierwszą elektroniczną fakturę w 2020 roku, wcześniej staniesz przed wyborem oprogramowania do fakturowania. Na rynku działa wiele tego typu serwisów, jednak tylko niektóre są wyposażone w funkcje pozwalające wystawić dokument sprzedażowy błyskawicznie i bez błędów. Program Faktury.pl to w pełni wyposażona platforma, przeznaczona nie tylko do fakturowania, lecz także umożliwiająca zarządzanie magazynem, ewidencję zakupów czy też przeprowadzanie czynności windykacyjnych.

Jak wystawić fakturę w systemie Faktury.pl?

Aby wystawić fakturę online, w pierwszej kolejności należy się zarejestrować, a następnie zalogować za pomocą danych przesłanych na adres mailowy. Po aktywowaniu konta można skorzystać z 30 dniowego okresu próbnego, podczas którego korzystanie z pełnej wersji programu jest całkowicie bezpłatne. W celu sporządzenia faktury w formacie PDF klikamy w zakładkę „Wystaw dokument”, a następnie wybieramy interesujący nas typ dokumentu. Oprócz zwykłej faktury, mamy również możliwość wystawienia m.in. proformy, faktury korygującej, noty korygującej, faktury zaliczkowej czy też rachunku.

Aby załadować dane swojego kontrahenta nie trzeba ich odręcznie wpisywać. Wystawienia pierwszej faktury wymaga jedynie podania numeru NIP klienta, a wszystkie pozostałe informacje zostaną pobrane z bazy GUS-u. Sporządzenie kolejnej faktury dla tej samej firmy wymagać będzie jedynie załadowania danych, które automatycznie zapiszą się w systemie. Analogicznie możemy postępować w przypadku nazw produktów i usług – nie ma konieczności wprowadzania ich za każdym razem od nowa.

Ogranicz do zera ryzyko błędów

Kiedy sporządzałeś tradycyjne faktury narażałeś się na ryzyko popełnienia błędów w obliczeniach. W przypadku programu Faktury.pl możesz być spokojny, że wszystko będzie się zgadzać. System automatycznie wylicza bowiem wszelkie wartości liczbowe; wystarczy że wskażesz stawkę podatku oraz wartości netto. Możesz więc spać spokojnie, nie martwiąc się o to, że zostaniesz wezwany na kontrolę skarbową.

Opcje personalizacji faktur

Opcje personalizacji Oprogramowanie Faktury.pl stwarza również możliwość dowolnej personalizacji dokumentów sprzedażowych. Możesz wybierać spośród licznych szablonów graficznych, a także dodawać do faktury własna stopkę oraz nagłówek. Tym samym zdołasz wyróżnić się spośród konkurencji oraz wzmocnić wizerunek swojej firmy.faktur

Razem z fakturą błyskawicznie stworzysz również inny dokument taki jak oferta handlowa, paragon, formularz zamówienia etc. Nic nie stoi ponadto na przeszkodzie ku temu, aby załączyć pliki o dowolnym formacie. 

 

Dodaj komentarz do artykułu Jak wystawiać faktury w 2020 roku?
Skomentuj